w Wydawnictwie Naukowym PWN SA i w wirtualnej czytelni iBUK.pl

czwartek, 3 grudnia 2009

Dzień 2: Kopernik była kobietą - MES à la Autodesk Inventor

No to się wreszcie doczekałem. Było to laboratorium "Mechanical Simulation with Autodesk Inventor Professional". Poziom w zasadzie dla początkujących. Prowadził je Shaleel Mirza - praktyk. Brzmi groźnie. Ale nic podobnego.

Zajęcia praktycznie bez zarzutu. Jedyne co mi się nie podobało to standard made in USA - ćwiczenia z operacji na plikach (patrz także poprzednie relacje) i kilometrowe nazwy plików. Jako miłośnikowi optymalizacji powinno mi się to nawet podobać. Przygotowanie przykładu, w którym początkujący student zamiast koncentrować się na rozszyfrowywaniu nazw składników projektu, który pierwszy raz widzi na oczy, mógłby się zająć istotą projektowania, wymaga sporo pracy. Ale nawet te operacje poszły sprawnie, a asystenci reagowali błyskawicznie i kompetentnie.

Zadanie dobrane bardzo dobrze. Niby pod kątem początkujących MES-menów ale poruszające wiele aspektów poprawnej analizy wyników i wskazujące typowe pułapki interpretacyjne. Czasu było wystarczająco dużo. Zajęte były praktycznie wszystkie stanowiska.

Model MES definiowano w kontekście zespołu lotniskowego ciągnika samolotowego. Studenci poznali sposób wyboru podzespołu składników do analizy. Przeprowadzono analizę statyczną zespołu podstawowych składników głównego ramienia wysięgnika chwytającego samolot. Następnie podano sposoby odnalezienia miejsc koncentracji naprężeń dla różnych wariantów zestawu składników podlegających analizie. Pokazano sposób ręcznego definiowania kontaktu, który nie powstał automatycznie, a który leżał w obszarze koncentracji naprężeń. Przećwiczono także zagęszczanie siatki w miejscu koncentracji naprężeń. Aż trudno uwierzyć, że aż tyle.

Prowadzący rozdał kilka swoich książek, jako nagrody za najszybszą poprawną odpowiedź w konkursach typu:
Co jest prawdą:
- jesteśmy w Las Vegas,
- Kopernik była kobietą,
- oba powyższe stwierdzenia.
Mnie się nie udało :( Poćwiczę trochę i może za rok ... kto wie? Tylko ta Kopernik nie daje mi spokoju. Ale chyba bylem blisko.

Moja ocena:
Ogólne wrażenie: *****
Prezentowany system CAD: *****
Dobór zadania: *****
Materiały szkoleniowe: *****
Wiedza i doświadczenie prowadzącego w zakresie AIP: *****
Kwalifikacje dydaktyczne - prowadzenie zajęć: *****
Wyobraźnia na temat pracochłonności zajęć: *****

Pozdrowienia,
A.J.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz