w Wydawnictwie Naukowym PWN SA i w wirtualnej czytelni iBUK.pl

sobota, 19 grudnia 2009

Idzie XXII wiek? Nasi tam byli!


Zamiast pomagać Żonie w pracach związanych ze zbliżającymi się Świętami postanowiłem uciec do wspomnień z uroczystości otwarcia Autodesk University 2009. Jeżeli zapomnimy o Elvisie i Lynn, to sesja ta była nasycona nie tylko prezentacjami (imponujące efekty graficzne wyświetlane na scenie) ale także zapowiedziami nowych technologii i trendów w projektowaniu.
Część merytoryczną rozpoczął Carl Bass prezentując spojrzenie filozoficzne. Jego zdaniem w rozwoju technologii wyróżniamy następujące fazy: niemożliwe > nieopłacalne (oryg. impractical) > możliwe > pożądane > konieczne. Na tle tej filozofii prezentowano idee Cloud Computing (zwykle tłumaczone jako przetwarzanie w chmurze), środowisk mieszanych wirtualno-rzeczywistych, nowych narzędzi współpracy w zespole. Prezentowano przykłady implementacji. Zobaczyliśmy między innymi interesujące materiały z produkcji filmu Avatar.

No ale do rzeczy. Nasi też tam byli. Myślę o zakamuflowanym pod obcobrzmiącym imieniem Jeff naszym Kowalskim - Autodesk VP and CTO. Jego prezentacja zawierała więcej przykładów konkretnych rozwiązań. Zobaczyliśmy między innymi smartophone’a z oprogramowaniem umożliwiającym projektowanie na odległość, łączącym dane rzeczywiste i wirtualne dzięki wykorzystaniu telefonu, technologii video i GPS, kompasu, oraz czujnika przyspieszenia. Jeff prezentował także współczesne (przyszłe) możliwości zastosowania łączonych technologii na przekładzie narzędzia typu ETO służącego do wizualizacji w procesie zamawiania kuchenki do naszej (wirtualnej) kuchni. A propos kuchni Żona na razie nie protestuje więc jeszcze kilka zdań. Jako dowód na to, że BIM praktycznie przeszedł z fazy „możliwe” do „pożądane” przedstawił proces projektowania odwrotnego metodą skanowania laserowego. Jak przykład obiektu zostało użyte … Mandalay Bay Convention Center.

Materiał wideo z sesji otwarcia (w języku angielskim) można znaleźć:
http://au.autodesk.com/?nd=class&session_id=5534
Od 00:00:00 – Lynn Allen
Od 00:07:00 – Elvis
Od 00:09:25 – Carl Bass
Od 00:40:25 – Amory Lovins
Od 00:55:45 – Jeff Kowalski
Gorąco polecam nawet osobom znającym tylko język polski i rosyjski. Nawet same „obrazki” warte są obejrzenia.
Przeprowadzony w języku polskim wywiad z Jeffem Kowalskim można znaleźć na stronie:
http://www.pcworld.pl/news/353802/Wykorzystac.kryzys.html

Relacje z pierwszego dnia można znaleźć także w blogach, np.:
http://rcd.typepad.com/rcd/2009/12/au2009-day-1-tuesday.html
http://autodesk.blogs.com/between_the_lines/2009/12/autodesk-university-2009-day-1.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz