Moja strona WWW , Wydawnictwo HELION , Wydawnictwo Naukowe PWN SA

środa, 30 września 2009

Król jednak żyje?

Bardzo dziękuję Frankowi (autor pierwszego komentarza, mam nadzieję, że nie ostatniego) za uwagi na temat celowości przechodzenia od nieparametrycznego modelowania 2D do parametrycznego albo adaptacyjnego projektowania 3D. Zgadzam się, że w przypadku mebli czy schodów parametryczność będzie zapewne pożądana, w przypadku aparatury mleczarskiej już niekoniecznie. Postawioną przez niego tezę, że takie przejście nie zawsze jest uzasadnione spróbuję zaprezentować nieco szerzej i bardziej ogólnie***. Podczas analizowaniu zapytania klienta należy, moim zdaniem, wziąć pod uwagę przynajmniej pokazane na rysunku aspekty:
  • rodzaj projektu, który należy wykonać (nowa konstrukcja czy adaptacja),
  • jeśli adaptacja, to jaki jest jej zakres?
  • jaka jest istniejąca dokumentacja?
Na kolejnym rysunku można zobaczyć propozycję procedury decyzyjnej, zmierzającej do ustalenia w jakiej postaci należy wykonać dokumentację zamawianego obiektu. Linie kreskowe oznaczają decyzje moim zdaniem nieoptymalne.
  • 2D (nieparametrycznej),
  • mieszanej 2D-3D,
  • 3D (parametrycznej).
A.J. *** Uwaga! Szanowny Czytelniku. Jeżeli jesteś Studentem, który z niezrozumiałych dla mnie względów zamiast korzystać z ostatnich chwil wolności zamierza kontynuować czytanie tego tekstu, to proponuję najpierw tę decyzję ponownie przemyśleć.

czwartek, 24 września 2009

Roi est mort, vive le Roi?

Chyba można zaryzykować twierdzenie, że skończyła się pewna epoka w dziedzinie systemów CAD. Ortodoksyjnie nieparametryczny od 1980 roku (ładny wiek), sztandarowy program firmy Autodesk – AutoCAD wreszcie ustąpił. Bronił się skutecznie praktycznie od początku lat dziewięćdziesiątych przed zmasowanym naporem coraz doskonalszych i bardziej zaawansowanych narzędzi parametrycznego modelowania i projektowania 3D. Jego parametryczność jest na razie bardzo nieśmiała, tylko dwuwymiarowa, ale i tak … No właśnie. Zamierzałem napisać co ja o tym sądzę, ale wolałbym, żeby to Państwo dokończyli moją myśl. Czy daje to nam użytkownikom ogromne nowe możliwości? A może jest zupełnie bez znaczenia? Jakiej odpowiedzi udzieliliby Państwo np. „absolwentowi” kursu klasycznego nieparametrycznego projektowania 2D na pytanie „Co dalej”? Załóżmy, że prowadzi on własną firmę z kategorii MŚP, produkującą na zamówienie schody stalowe, aparaturę mleczarską albo meble i zamierza stosować do ich projektowania program AutoCAD 2010. Zapraszam do wymiany poglądów. A.J.

Co tam Panie w ... Autodesku?

Ten polskojęzyczny portal społecznościowy został uruchomiony przez firmę Autodesk, w celu umożliwienia użytkownikom oferowanych przez nią rozwiązań swobodnej wymiany doświadczeń, opinii, poszerzania zakresu posiadanej wiedzy. Ma on być redagowany przez nas – użytkowników tych rozwiązań. Od połowy września mam zaszczyt i przyjemność być jego koordynatorem. Postaram się, aby tak właśnie się stało. Liczę na Państwa pomoc i aktywny udział w redagowaniu strony Społeczności Autodesk w Polsce. Mam nadzieję, że także wpisy na tym blogu pozwolą mi lepiej poznać Państwa oczekiwania. Andrzej Jaskulski (admin.polska@designerscommunity.org), Warszawa, 21 września 2009 r.