Moja strona WWW , Wydawnictwo HELION , Wydawnictwo Naukowe PWN SA

piątek, 29 stycznia 2010

Project Cooper vel AutoCAD Freestyle - 0 zł.

W dniu 28 stycznia b.r. Autodesk udostępnił globalnie i nieodpłatnie tzw. „Project Cooper Technology Preview”. W lutym jego nazwę zmieniono na "AutoCAD Freestyle Technology Preview"
Jest to opracowana przez twórców programu AutoCAD aplikacja 2D, adresowana do szeroko rozumianej branży architektoniczno-budowlanej. Od października 2009 była udostępniana na terenie USA.
Narzędzie jest ciągle w fazie rozwoju. Jest bardzo łatwe w obsłudze i praktycznie nie wymaga szkolenia. Zawiera także mechanizmy ułatwiające samokształcenie w jego obsłudze.

Krótkie prezentacje wideo technologii AutoCAD Freestyle (Project Cooper) można znaleźć między innymi na stronach:
http://download.autodesk.com/us/cooper/overview/project_cooper.html
oraz
http://www.youtube.com/watch?v=Ue4IV28e9W0

Witryna, z której można pobrać program, to:
http://usa.autodesk.com/adsk/servlet/pc/item?id=14039495&siteID=123112

Komplet informacji na jego temat można znaleźć na stronie:
http://usa.autodesk.com/adsk/servlet/pc/index?id=14039474&siteID=123112

A.J.

czwartek, 21 stycznia 2010

Od A do Z AutoCAD. Automatyzacja - scenariusze (skrypty).

Zgodnie z zapowiedzią w poprzednim wpisie z tego cyklu, jako pierwsze narzędzie automatyzacji powtarzalnych operacji zaprezentuję Państwu polecenie POKAZ (SCRIPT).
Trwająca około 13 minut (mam nadzieję, że nie są Państwo przesądni) prezentacja składa się z dwóch części:
- omówienie sposobu tworzenia skryptów na prostym przykładzie dydaktycznym,
- pokaz działania modułu graficznej prezentacji wyników obliczeń i symulacji za pomocą indywidualnego systemu CAD, wykorzystującego technikę scenariuszy (skryptów).

W celu uruchomienia prezentacji (reaktywowanej w serwisie YouTube) wystarczy kliknąć poniższy rysunek.
Miłego oglądania!
A.J.

niedziela, 17 stycznia 2010

Od A do Z AutoCAD. Automatyzacja powtarzalnych operacji.

Mimo, że pogoda nie sprzyja budzeniu się z „zimowego snu”, rzut oka na kalendarz zmusza do stwierdzenia, że nowy 2010 rok zaczął się na dobre. Ja chciałbym na jego początku poświęcić nieco więcej uwagi programowi AutoCAD. Niektórzy twierdzą, że skłonności do lenistwa są motorem postępu, a idealnym procesem projektowania byłoby projektowanie automatyczne. Wydaje się, że projektowanie będące w swej istocie procesem tworzenia nigdy nie zostanie zautomatyzowane. Jednak powtarzalne, nietwórcze operacje i prosesy będące nieodłącznym elementem szeroko rozumianego procesu projektowania, warto i należy automatyzować.

Program AutoCAD od zawsze dawał do dyspozycji narzędzia automatyzacji powtarzalnych operacji, nie wymagające żadnych lub praktycznie żadnych kwalifikacji programistycznych, a jedynie dobrej znajomości samego programu.
Nawet logika systemu zakładająca, ze Użytkownik prawdopodobnie powtórzy ponownie poprzednią operację i wynikająca z niej możliwość błyskawicznego rysowania za pomocą tzw. pustej odpowiedzi, jest niczym innym jak metodą automatyzacji procesu kreślenia. Zapewne wszyscy z Państwa wiedzą co to jest „pusta odpowiedź”. Nie chodzi oczywiście o typ odpowiedzi, który ostatnio słyszymy bardzo często w TV. Na wszelki wypadek powiem, że chodzi naciskanie klawisza Enter lub spacji bez wpisywania czegokolwiek w wierszu poleceń.

W wersji 2010 większość poleceń pozwalających automatyzować powtarzalne operacje można znaleźć na karcie Zarządzaj. Na rysunku widzą Państwo zmodyfikowaną kartę Zarządzaj zawierającą tylko dwa panele z narzędziami, o których zamierzam napisać.

W następnych odcinkach chciałbym zaprezentować podstawowe techniki i narzędzia tej grupy w kolejności w jakiej pojawiały się w programie AutoCAD:
– scenariusze (skrypty),
– Auto LISP (Visual LISP),
– Visual Basic for Application (VBA),
– rejestrator operacji.
c.d.n.
Pozdrowienia,
A.J.