Moja strona WWW , Wydawnictwo HELION , Wydawnictwo Naukowe PWN SA

czwartek, 25 marca 2010

Happy New Year … 2011

Zbliżające się Święta tradycyjnie skłaniają do refleksji: co było pierwsze jajko czy kura? Idźmy tym tropem. Kto pierwszy wymyślił sylwestrową noc w innym niż 31 grudnia terminie? Autodesk czy może Andrzej Saramonowicz scenarzysta kasowej polskiej produkcji – „Lejdis”. Jest to zatem tradycja amerykańska czy polska. Niewątpliwie sylwestrowa noc w wydaniu Autodesk jest znacznie wcześnie, bo w marcu. Uznajmy więc wyższość sojusznika zza oceanu i zobaczmy jaki jest ten nowy 2011 rok według firmy Autodesk.

25 marca Autodesk oficjalnie ogłosił wprowadzenie wersji angielskojęzycznych nowej rodziny produktów w wydaniu 2011. Z pewnością na naszym portalu poświęcimy im w najbliższym czasie sporo uwagi.

Dziś proponuję lekturę dwóch plików zawierających oficjalne informacje dotyczące nowych systemów przeznaczonych dla tzw. branży AEC (dawniej zwanej po prostu architekturą) zawierające:
1. Informacje ogólne – AEC <---
2. Opis nowości w Revit Architecture 2011 <---
3. Informacje ogólne – MFG (mechanika wersje 2011) <---

Treść plików w wersji oryginalnej, przesłanej przez przedstawiciela Autodesk.
Po uzyskaniu nowych informacji będę na bieżąco uzupełniał widoczną wyżej listę hiperłączy (linków).
Miłej lektury,
A.J.

sobota, 20 marca 2010

Od A do Z AutoCAD. Automatyzacja – Rejestrator operacji

Oto ostatnie z czterech narzędzi automatyzacji powtarzalnych operacji –
Rejestrator operacji. Poprzednie artykuły serii "Automatyzacja" można znaleźć w następujących miejscach:
1. http://cadaj.blogspot.com/2010/01/od-do-z-autocad-automatyzacja.html
2. http://cadaj.blogspot.com/2010/01/od-do-z-autocad-automatyzacja_21.html
3. http://cadaj.blogspot.com/2010/02/od-do-z-autocad-automatyzacja-autolisp.html
4. http://cadaj.blogspot.com/2010/03/od-do-z-autocad-automatyzacja-vba.html

Plik zawierający gotową makroinstrukcję będącą przedmiotem rejestracji podczas ćwiczenia można pobrać z naszych zasobów: RAMA-gotowe.actm .

W celu uruchomienia prezentacji wystarczy kliknąć poniższy rysunek:


Koniec serii Automatyzacja.
Pozdrowienia,
A.J.

czwartek, 11 marca 2010

Od A do Z AutoCAD. Automatyzacja – VBA.

Zaprezentuję Państwu trzecie z zapowiadanych czterech narzędzi automatyzacji powtarzalnych operacji – język programowania Visual Basic for Application (VBA). Poprzednie artykuły tej serii można znaleźć w następujących miejscach:
1. http://cadaj.blogspot.com/2010/01/od-do-z-autocad-automatyzacja.html ,
2. http://cadaj.blogspot.com/2010/01/od-do-z-autocad-automatyzacja_21.html ,
3. http://cadaj.blogspot.com/2010/02/od-do-z-autocad-automatyzacja-autolisp.html .

Instalacja
Narzędzia VBA nie są dostarczane wraz z wersją 2010 programu AutoCAD. Należy je pobrać i zainstalować oddzielnie. Dostępne są do pobrania, w postaci samorozpakowującego się archiwum EXE oddzielnie w wersjach 32 i 64 bit, ze strony:
http://www.autodesk.com/vba-download .
Więcej informacji na ten temat powodów takiego rozwiązania można znaleźć w bazie wiedzy:
http://usa.autodesk.com/getdoc/id=TS1105147 .
Instalacja jest banalnie prosta – ogranicza się praktycznie do uruchomienia dwukrotnym kliknięciem procesu rozpakowywania pobranego archiwum.

Prezentacja
Technikę VBA przedstawię na tym samym przykładzie co poprzednie. Plik zawierający kod źródłowy prezentowanej aplikacji VBA można pobrać z naszych zasobów:
Ceownik2.dvb .

W celu uruchomienia prezentacji wystarczy kliknąć poniższy rysunek. Miłego oglądania!

c.d.n.
Pozdrowienia,
A.J.

wtorek, 9 marca 2010

Co w trawie (blogach) piszczy?

Chociaż większość trawy już wyjrzała spod śniegu, to jakoś niezbyt wiele w niej piszczy w języku angielskim. Oczywiście jeśli pominiemy piski zachwytu Heidi Hewett na temat mariażu Windows 7 i AutoCAD 2010 w wersjach 64 bitowych („AutoCAD Insider”). Heidi ma szczęście w postaci męża – eksperta IT, który w jeden dzień „uaktualnił” jej komputer do Windows 7 i dokonał transferu danych. Dzięki niemu mogła łatwiej dokonać odkrycia, że wszystko działa super i nie wyobraża sobie powrotu do wersji 32 bitowych :).

Pewna stagnacja w oczekiwaniu na wiosnę i nowe wersje programów Autodesk da się zauważyć na blogu Lynn Allen i „Between the Lines” – Shaan’a Hurley. Czuję się zatem trochę usprawiedliwiony w kwestii mojego lenistwa związanego z blogowaniem. Tym bardziej, że szykujemy Członkom naszej społeczności pewną niespodziankę, która rodzi się w bólach, ale szanse, że poród jednak nastąpi są spore. Pytanie tylko ile punktów w skali Apgar będzie miał „noworodek”.

Miłośnikom grafiki i twórczości „starożytnej” (1972 r.) grupy „2 plus 1” (Chodź pomaluj mi świat) polecam dwa odcinki Guillermo Melantoniego poświęcone operacji renderingu (powlekania fotorealistycznego) za pomocą programu AutoCAD („What a Mesh!”). Nie przejmowałbym się faktem, że Guilermo od dwóch odcinków siedzi ze swoim renderingiem w łazience.

Architektów i mechaników namawiam do wizyty u Garin Gardinera na jego blogu “In the Machine” skąd odsyła nas do artykułu prezentującego dość egzotyczne zastosowanie systemu Autodesk Inventor podczas projektowania obiektów olimpijskich, konkretnie Richmond Olympic Oval w Vancouver.

„Inventorowcom” Brian Ekins prezentuje aplikację umożliwiającą eksport do tabeli programu MS Word listy części z systemu Inventor zawierającej miniaturowe „zdjęcia” części. Udostępnia do pobrania kod źródłowy aplikacji w dwóch formach („Mod the Machine).
Byle do wiosny?
A.J.
Przygotowano na podstawie materiałów zebranych przez Pana Leszka Zalewskiego.