Moja strona WWW , Wydawnictwo HELION , Wydawnictwo Naukowe PWN SA

poniedziałek, 21 czerwca 2010

Para-męt pikczers, czyli AutoCAD jak Jola? (1)

Wynurzyłem się dziś po raz kolejny na powierzchnię wyciągając nos z najnowszej wersji bestselera o Inventorze. I co widzę?
– Jola mówi, że ten Pan co miał znokautować wygrał przez niejednogłośną decyzję,
– ten co to podobno bije poniżej pasa (Gołota?) o mało nie wygrał, też przez niejednogłośną decyzję,
– ten co to kocha muzykę „klasyczną” w duetach podobno wygrał,
– …
Zdezorientowany już prawie miałem się ponownie zanurzać, aż tu gruchnęła wiadomość: AutoCAD ma polskie tipsy! No nie takie „trendi” jak Jola. Jednak importowane „tipsy end triksy” w dodatku na „Jutjubie” i z „subtajtelsami” po polsku.

Pod adresem: http://www.youtube.com/view_play_list?p=21994F50994C6368 znajdą państwo listę odtwarzania zatytułowaną „AutoCAD Tips and Tricks”.

Są to krótkie wideoprezentacje w języku angielskim z angielskojęzycznymi napisami z możliwością dynamicznego tłumaczenia na język polski. Pisałem o tym jak korzystać z polskich napisów w lutym w artykule „YouTube mówić mnóstwo polskihttp://cadaj.blogspot.com/2010/02/youtube-mowic-mnostwo-polski.html

Wybrałem cztery pierwsze filmiki i skategoryzowałem je dla Państwa. Mam nadzieję, że ułatwi to Państwo wybór. Jeśli okaże się to interesujące, to następnym razem „przejadę się” po reszcie.
W rubryce „Kategoria” umieściłem moją ocenę. Moim zdaniem tylko jeden z nich jest naprawdę typu „Kruczki i sztuczki”. Mówiąc po polsku nie lubię używać wersji Tips… . Kruczki też się rymują i są bardziej swojskie, jak u Joli.
Pozdrowienia,
A.J.
--------
Rotated Areas in a 2D Drawing – Obrócone fragmenty rysunku 2D
Temat: zastosowanie lokalnych układów współrzędnych (LUW). W szczególności obróconych względem GUW.
Polecenia: LUW (UCS), PLAN
Dla: początkujących
Kategoria: wiedza podstawowa
--------
Connect Lines to Circles – Linie łączące okręgi
Temat: efektywna metoda rysowania wielokąta przycinanego okręgami, za pomocą jednego polecenia zamiast dwóch.
Polecenia: LINIA (LINE), PLINIA (PLINE), UTNIJ (TRIM), OBIEKT (OSNAP)
Dla: wszystkich
Kategoria: „Kruczki i sztuczki” (Tips and Tricks)
--------
Fillet to Trim and Extend Lines – Ucinanie i wydłużanie linii metodą zaokrąglania
Temat: zaokrąglanie zerowym promieniem jako metoda ucinania i wydłużaia do granic.
Polecenia: ZAOKRĄGL (FILLET) zamiast UTNIJ/WYDŁUŻ (TRIM/EXTEND)
Dla: początkujących
Kategoria: wiedza podstawowa
--------
Create Separate Hatches – Tworzenie niezależnych kreskowań
Temat: tworzenie za pomocą jednego polecenia kreskowania wielu oddzielnych obszarów, z wykorzystaniem jednej z opcji polecenia KRESKUJ.
Ten sam efekt w tym samym czasie można uzyskać w każdej wersji programu AutoCAD powtarzając polecenie kresowania w cyklu: Enter-Klik-Enter. W prowadzonym przeze mnie ATC każdy uczestnik kursu Essentials zapoznaje się z tą techniką.
Polecenia: KRESKUJ (HATCH), HPSEPARATE
Dla: początkujących
Kategoria: wiedza podstawowa

poniedziałek, 14 czerwca 2010

Co w trawie (blogach) piszczy - zobacz różnicę?

Oto kolejny przegląd „importowanych” blogów autorstwa Leszka Zalewskiego, wzmocniony odrobinę przeze mnie. Moje jest o Lynn :).
Pozdrawiam,
A.J.
==================



Lynn Allen’s Blog - Lynn Allen
See the Difference with AutoCAD 2011

Miłośnicy Lynn i programu AutoCAD mają szansę zobaczyć razem z nią i programem AutoCAD 2011 jaka jest różnica. Pomiędzy AutoCAD 2011 i kilkoma wersjami poprzednimi. Tytuł kojarzy mi się odrobinę z reklamą operatora sieci komórkowej (no ... ciągle nie czuję), która uporczywie zakłóca mi oczekiwanie na skondensowaną dawkę najnowszych wieczornych wiadomości z frontu walki o "żyrandole". Ale do rzeczy.
Aby zobaczyć różnicę z Lynn i programem AutoCAD 2011 najlepiej zarejestrować się na jej "WEBCAST". Trzeba to jednak zrobić do jutra do 10 rano naszego czasu.
Lynn informuje także o pracach nad Autodesk University 2010. Informuje, że będzie na nim 90% nowych zajęć. Pozostałe 10% będą stanowić "bestselery" AU 2009.

Without A Net - Tom Stoeckel, Dan Scales, Tom Bradley
Checking Your AutoCAD Graphics
W artykule poruszony został problem aktualizacji sterowników karty graficznej tak aby praca z programem AutoCAD była jak najbardziej efektywna. Wprowadzanie nowych funkcji do kolejnych wersji oprogramowania powoduje, że stajemy się coraz bardziej zależni od wsparcia naszych partnerów dostarczających sprzęt komputerowy. Autor opisuje jak sobie poradzić z aktualizacją sterowników oraz w jaki sposób sprawdzić możliwości naszej karty graficznej.

Ellipsis - Rob Cohee, Justin Hoey, Jay Tedeschi, Brian Sather, Chris Hall
New iLogic Web Series
W artykule przedstawiona została nowa funkcja aplikacji Autodesk Inventor 2011 jaką jest iLogic. Autorzy blogu przekonują, że korzystanie z iLogic jest niezwykle łatwe i zapraszają nas do obejrzenia filmu prezentującego możliwości omawianego dodatku. O dodatku tym pisze też członek naszej społeczności Pan Przemysław Sokołowski w poście "Nowości w Inventor 2011 - iLogic".

14 czerwca, 2010, Leszek Zalewski.

wtorek, 8 czerwca 2010

Chłopcy radarowcy kontra Juwenalia

      Znużony monotonią bliskiego wielogodzinnego kontaktu z polską (zawsze brzmi intrygująco) wersją Autodesk Inventor i pełen niepewności czy nowy podręcznik sprzeda się jak Harry Potter (ulubiona opinia mojej córki wyrażana w odpowiedzi na pytanie o poziom sprzedaży zadawane przez naszych znajomych) postanowiłem wyjść na chwilę na Świat.
      Patrząc na powyższy jednozdaniowy akapit widzę, że decyzja o chwili przerwy była ze wszech miar słuszna, a nawet jedynie słuszna i wszyscy, którzy się z nią nie zgadają … . STOP! Teraz znowu „pojechałem telewizją ***” – więc do rzeczy!

      Posiadacze konta w jednolitym systemie logowania Autodesk, a więc także Członkowie naszej społeczności mogą pobrać nieodpłatnie program DimensionPatrol for AutoCAD pozwalający uporać się z wymiarami, które uporczywie odmawiają współpracy. Potrafi odnaleźć wymiary, których tekst wymiarowy został poddany edycji, i które utraciły w ten sposób pełne zespolenie z wymiarowanymi obiektami.
      Autorem jest Stephen Preston, a ojcem duchowym znany bloger Shaan Hurley. Ze względu na renomę obu Panów uznałem, że dodatkowe testowanie przez mnie nie jest konieczne. Program może być dokuczliwy np. dla studentów wykonujących projekty zgodnie z dewizą „milimeter nie meter” i błogosławieństwem dla sprawdzających te projekty moich kolegów po fachu. Ponieważ znane niektórym olsztyńskie Juwenalia zwane tu Kortowiadą już się skończyły myślę, że informowanie o tym programie w zestawieniu z koniecznością poruszania się po miasteczku akademickim jest w miarę bezpieczne.

Dodatek można pobrać pod następującym adresem: http://labs.autodesk.com/utilities/ADN_plugins/term_and_condition/
Więcej szczegółów technicznych można znaleźć w artykule Scotta Shepparda: June ADN Plugin of the Month: DimensionPatrol for AutoCAD Now Available

Pozdrawiam i zanurzam się ponownie …
A.J.
*** Wstawić odpowiednią nazwę(y) kanału(ów).