w Wydawnictwie Naukowym PWN SA i w wirtualnej czytelni iBUK.pl

niedziela, 13 lutego 2011

Autodesk Inventor? Co to jest? (2) Cyfrowe prototypowanie (DP)

Bardzo eksponowany marketingowo przez Autodesk jest obecnie termin Cyfrowe prototypowanie (Digital Prototyping - DP). Brzmi "dumnie". Co to jest zatem to DP? Co to znaczy, że Autodesk Inventor jest podstawowym narzędziem cyfrowego prototypowania oferowanym przez Autodesk? Znaczy to dokładnie tyle, co system CAD, czyli system Komputerowo Wspomaganego Projektowania (Computer Aided Design). Ale brzmi znacznie lepiej. Wyjaśnię mój punkt widzenia klasycznie. Różni Autorzy mają różniące się nieco spojrzenie na te zagadnienia.
Projekt: obraz gotowego wyrobu powstały w umyśle konstruktora (projektanta). Ten "obraz" należy utrwalić. Mówimy wtedy o zapisie konstrukcji.
Projektowanie: obmyślanie nowych wyrobów. Jest to akt tworzenia, w przeciwieństwie do operacji zapisu konstrukcji, które nie są aktami twórczymi.

1. Pojęcie CAD
Jest to taki proces projektowania, w którym komputer wraz z oprogramowaniem, wspomaga zespół konstruktorów począwszy od początkowej fazy pomysłu, aż do zapisu konstrukcji w niezbędnym zakresie.

2. Wąskie rozumienie pojęcia CAD
Niektórzy uważają, że CAD jest to tylko proces tworzenia modelu geometrycznego rzeczywistego wyrobu z pomocą komputera wraz z oprogramowaniem.

3. Zakres pojęcia CAD
Zakres pojęcia CAD pokazany jest na rysunku. 

3.1. Model a prototyp
Model: stanowi zawsze przybliżenie rzeczywistego wyrobu, często bardzo niedoskonałe. Za pomocą systemów CAD tworzymy coraz doskonalsze, ale jednak tylko modele wyrobów.
Prototyp (fizyczny): pierwszy (drugi, trzeci, ...) rzeczywisty wyrób.

4. Cyfrowe prototypowanie (Digital Prototyping)
Cyfrowe prototypowanie (Digital Prototyping): jest to po prostu komputerowo wspomagane projektowanie (CAD).  
Cyfrowy prototyp (Digital Prototype): jest to po prostu model.
Zabieg marketingowy z DP polega na tym, że mamy odnieść wrażenie, że jest to coś więcej niż projektowanie i model.

5. Co ma Inventor?
Inventor jest podstawowym narzędziem "cyfrowego prototypowania". Pozwala tworzyć model geometryczny i dokumentację, czyli dokonywać zapisu konstrukcji. Bez niego nie jest możliwe "cyfrowe prototypowanie". Także elementy spoza wąsko rozumianego pojęcia CAD występują w systemie Inventor od dawna. Umożliwiają one szeroko rozumiane:
- obliczenia i analizy,
- wspomaganie decyzji,
- wykorzystanie baz danych i projektowanie oparte na wiedzy (Knowledge Based Engineering - KBE),
- zaawansowane techniki zapisu konstrukcji (modelowania geometrycznego i tworzenia dokumentacji).

6. Czego nie ma Inventor?
To czego nie ma Inventor mają inne systemy CAD oferowane przez Autodesk. Jest ich bardzo wiele, co pozwala na ich elastyczny - czytaj ekonomiczny dobór. Duży nacisk kładzie obecnie Autodesk na poprawienie ich współpracy.

7. Here we go!
W następnych odcinkach z cyklu "Autodesk Inventor? Co to jest?" zaprezentuję w zarysie sklasyfikowane wyżej funkcje. A propos funkcji, na razie ciągle walczę z plagą panoszących się "funkcjonalności".
Słownik PNW podaje:
funkcjonalny:
1. «dobrze spełniający swoją funkcję»
Jedna z podstawowych zasad konstrukcji mówi: "Konstrukcja powinna być funkcjonalna w stopniu równym lub wyższym od założonego". A zatem - Here we go! (moje hasło roku 2010).
PS. Następny "bezprezentacyjny" odcinek poświęcę odrobinie historii. Ale potem - obiecuję - Here We Go!
-------------------------------------------------------------
W celu uruchomienia prezentacji (około 5,5 minuty) w serwisie YouTube należy kliknąć rysunek.
W celu uzyskania najlepszej jakości odtwarzania należy kliknąć dolny rysunek prawym klawiszem myszy i z Menu kursora wybrać pozycję "Watch On YouTube", a następnie ustawić rozdzielczość 720p (HD) i tryb pełnoekranowy.
Pozdrawiam,
A.J.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz