w Wydawnictwie Naukowym PWN SA i w wirtualnej czytelni iBUK.pl

niedziela, 27 lutego 2011

Autodesk Inventor? Co to jest? (4) I skąd się wziął?

Obiecana odrobina historii ...

1998 r.
Już w 1988 r. opublikowano na przykład raport:
R. I. Winner, et al., "The Role of Concurrent Engineering in Weapons System Acquisition", Report R-338, IDA, Washington, DC, December 1988.
W grudniu tego samego roku Autodesk wprowadził do sprzedaży przełomową wersję 10 programu AutoCAD.

1991 r.
W roku 1991 AIAA opublikowała białą księgę:
AIAA Technical Committee on Multidisciplinary Design Optimization (MDO), „White Paper on Current State of the Art”, January 15, 1991, American Institute of Aeronautics and Astronautics, Inc., http://www.aiaa.org/participate/uploads/aiaa_mdo_tc_1991_charter_and_white_paper_on_mdo.pdf
opisującą stan wiedzy na temat interdyscyplinarnej optymalizacji procesu projektowania konstrukcji latających obejmującej działania typu CE (Concurrent Engineering).

W tym czasie Autodesk sprzedawał system AutoCAD rel. 11

1992 r.
W 1992 roku zniesiono obowiązujące w czasie zimnej wojny embargo na eksport produktów i technologii do krajów Układu Warszawskiego dotyczące także zaawansowanych systemów CAD. AutoCAD do tych zaawansowanych systemów się nie zaliczał i nie podlegał ograniczeniom COCOM.

Pojawił się w Polsce pierwszy parametryczny system CAD 2D typu "Desktop" - DesignView (Computervision Corporation).

1995 r.
Pojawił się pierwszy komercyjny parametryczny system 3D typu "Desktop" - SolidWorks 95 (Dassault Systèmes SolidWorks Corp)

1996 r.
W grudniu 1996 jeden z czołowych producentów systemów CAD/CAM/CAE firma Computervision sprzedała konsorcjum Airbus (Aerospatiale we Francji, British Aerospace w Wielkiej Brytanii i Daimler-Benz Aerospace w Niemczech) narzędzia OPTEGRA, za pomocą których w krótkim czasie zaprojektowano, wyprodukowano i wprowadzono do eksploatacji, bez fazy klasycznego prototypu, samolot w technologii określanej sloganem reklamowym „as designed as built”. Jego dokumentacja była wykonana wyłącznie w postaci binarnej (EPD - Electronic Product Definition).

Pojawił się drugi komercyjny parametryczny system 3D typu "Desktop" - Solid Edge (Intergraph Corporation)

W tym czasie na rynku była od dwóch lat uważana powszechnie za pechową wersja 13 programu AutoCAD. Pierwsza pracująca nie tylko pod systemami UNIX i DOS ale także pod systemem Windows. Pojawiła się także polska wersja pracującego w nieparametrycznym środowisku programu AutoCAD parametrycznego systemu Mechanical Desktop, za pomocą którego Autodesk usiłować konkurować z parametrycznymi produktami konkurencji.

1999 r.
We wrześniu 1999 roku poajwiła się pierwsza wersja systemu Autodesk Inventor o dumnej nazwie roboczej Mustang.
Zapachniało historią dzikego zachodu. I ten stan trwa do dziś.

W następnym odcinku przedstawię kolejną prezentację wideo.
A.J.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz