Moja strona WWW , Wydawnictwo HELION , Wydawnictwo Naukowe PWN SA

niedziela, 27 lutego 2011

Autodesk Inventor? Co to jest? (4) I skąd się wziął?

Obiecana odrobina historii ...

1998 r.
Już w 1988 r. opublikowano na przykład raport:
R. I. Winner, et al., "The Role of Concurrent Engineering in Weapons System Acquisition", Report R-338, IDA, Washington, DC, December 1988.
W grudniu tego samego roku Autodesk wprowadził do sprzedaży przełomową wersję 10 programu AutoCAD.

1991 r.
W roku 1991 AIAA opublikowała białą księgę:
AIAA Technical Committee on Multidisciplinary Design Optimization (MDO), „White Paper on Current State of the Art”, January 15, 1991, American Institute of Aeronautics and Astronautics, Inc., http://www.aiaa.org/participate/uploads/aiaa_mdo_tc_1991_charter_and_white_paper_on_mdo.pdf
opisującą stan wiedzy na temat interdyscyplinarnej optymalizacji procesu projektowania konstrukcji latających obejmującej działania typu CE (Concurrent Engineering).

W tym czasie Autodesk sprzedawał system AutoCAD rel. 11

1992 r.
W 1992 roku zniesiono obowiązujące w czasie zimnej wojny embargo na eksport produktów i technologii do krajów Układu Warszawskiego dotyczące także zaawansowanych systemów CAD. AutoCAD do tych zaawansowanych systemów się nie zaliczał i nie podlegał ograniczeniom COCOM.

Pojawił się w Polsce pierwszy parametryczny system CAD 2D typu "Desktop" - DesignView (Computervision Corporation).

1995 r.
Pojawił się pierwszy komercyjny parametryczny system 3D typu "Desktop" - SolidWorks 95 (Dassault Systèmes SolidWorks Corp)

1996 r.
W grudniu 1996 jeden z czołowych producentów systemów CAD/CAM/CAE firma Computervision sprzedała konsorcjum Airbus (Aerospatiale we Francji, British Aerospace w Wielkiej Brytanii i Daimler-Benz Aerospace w Niemczech) narzędzia OPTEGRA, za pomocą których w krótkim czasie zaprojektowano, wyprodukowano i wprowadzono do eksploatacji, bez fazy klasycznego prototypu, samolot w technologii określanej sloganem reklamowym „as designed as built”. Jego dokumentacja była wykonana wyłącznie w postaci binarnej (EPD - Electronic Product Definition).

Pojawił się drugi komercyjny parametryczny system 3D typu "Desktop" - Solid Edge (Intergraph Corporation)

W tym czasie na rynku była od dwóch lat uważana powszechnie za pechową wersja 13 programu AutoCAD. Pierwsza pracująca nie tylko pod systemami UNIX i DOS ale także pod systemem Windows. Pojawiła się także polska wersja pracującego w nieparametrycznym środowisku programu AutoCAD parametrycznego systemu Mechanical Desktop, za pomocą którego Autodesk usiłować konkurować z parametrycznymi produktami konkurencji.

1999 r.
We wrześniu 1999 roku poajwiła się pierwsza wersja systemu Autodesk Inventor o dumnej nazwie roboczej Mustang.
Zapachniało historią dzikego zachodu. I ten stan trwa do dziś.

W następnym odcinku przedstawię kolejną prezentację wideo.
A.J.

niedziela, 20 lutego 2011

Autodesk Inventor? Co to jest? (3) Dawno temu ...

Zapewne nie wszyscy zdają sobie sprawę, że kiedy nie było jeszcze firmy Autodesk, systemy CAD dysponowały praktycznie wszystkimi funkcjami i narzędziami stanowiącymi istotę parametrycznego projektowania (nie tylko modelowania) 3D, a dostępnymi obecnie z poziomu systemów klasy Autodesk Inventor i określanymi coraz powszechniej terminem "Cyfrowe prototypowanie".
W końcu za pierwszy system CAD uznaje się powszechnie, zaprezentowany w roku 1963 przez Ivana Sutherlanda Sketchpad.

Zdjęcie z: http://www.cl.cam.ac.uk/techreports/UCAM-CL-TR-574.pdf
Krótki opis etapów dochodzenia do stanu dzisiejszego umieszczę w następnym odcinku. Teraz namawiam Państwa do obejrzenia kilku poświęconych CAD odcinków kultowego w czasach młodości mojej i technik CAD programu telewizyjnego SONDA. Na te filmy zwrócił mi uwagę Pan Andrzej Borkowski. Pan Andrzej przesłał na moje konto w serwisie Youtube (www.youtube.com/user/andjask) list następującej treści:
____________________________________
Witam.
Pragnę polecić film, który moim zdaniem ma ogromną wartość dydaktyczną szczególnie dla rozpoczynających naukę CAD. Jest to odcinek kultowego programu popularno - naukowego wyemitowanego w 1985.02.14 czyli 3 lata i 15 dni po narodzinach firmy Autodesk. Zapewne miał Pan okazję oglądać ten program.

Dostępny jest w 3 częściach na Youtube:
- cz.1.:
www.youtube.com/watch?v=utmA_KBMk1U
- cz.2.:
www.youtube.com/watch?v=36GqkZtCI9k
- cz.3.: www.youtube.com/watch?v=CWGSdcnpcyE

oraz na hotfile: http://hotfile.com/dl/56042745/3ab80ab/002.Sonda-CAD.avi.html
za pośrednictwem forum PEB:
http://peb.pl/3623617-post1.html
Pozdrawiam Andrzej Borkowski.
____________________________________

Dziękuję Panie Andrzeju. Tak było daaawno temu. Gorąco zachęcam do obejrzenia tych nagrań.
A.J.

niedziela, 13 lutego 2011

Autodesk Inventor? Co to jest? (2) Cyfrowe prototypowanie (DP)

Bardzo eksponowany marketingowo przez Autodesk jest obecnie termin Cyfrowe prototypowanie (Digital Prototyping - DP). Brzmi "dumnie". Co to jest zatem to DP? Co to znaczy, że Autodesk Inventor jest podstawowym narzędziem cyfrowego prototypowania oferowanym przez Autodesk? Znaczy to dokładnie tyle, co system CAD, czyli system Komputerowo Wspomaganego Projektowania (Computer Aided Design). Ale brzmi znacznie lepiej. Wyjaśnię mój punkt widzenia klasycznie. Różni Autorzy mają różniące się nieco spojrzenie na te zagadnienia.
Projekt: obraz gotowego wyrobu powstały w umyśle konstruktora (projektanta). Ten "obraz" należy utrwalić. Mówimy wtedy o zapisie konstrukcji.
Projektowanie: obmyślanie nowych wyrobów. Jest to akt tworzenia, w przeciwieństwie do operacji zapisu konstrukcji, które nie są aktami twórczymi.

1. Pojęcie CAD
Jest to taki proces projektowania, w którym komputer wraz z oprogramowaniem, wspomaga zespół konstruktorów począwszy od początkowej fazy pomysłu, aż do zapisu konstrukcji w niezbędnym zakresie.

2. Wąskie rozumienie pojęcia CAD
Niektórzy uważają, że CAD jest to tylko proces tworzenia modelu geometrycznego rzeczywistego wyrobu z pomocą komputera wraz z oprogramowaniem.

3. Zakres pojęcia CAD
Zakres pojęcia CAD pokazany jest na rysunku. 

3.1. Model a prototyp
Model: stanowi zawsze przybliżenie rzeczywistego wyrobu, często bardzo niedoskonałe. Za pomocą systemów CAD tworzymy coraz doskonalsze, ale jednak tylko modele wyrobów.
Prototyp (fizyczny): pierwszy (drugi, trzeci, ...) rzeczywisty wyrób.

4. Cyfrowe prototypowanie (Digital Prototyping)
Cyfrowe prototypowanie (Digital Prototyping): jest to po prostu komputerowo wspomagane projektowanie (CAD).  
Cyfrowy prototyp (Digital Prototype): jest to po prostu model.
Zabieg marketingowy z DP polega na tym, że mamy odnieść wrażenie, że jest to coś więcej niż projektowanie i model.

5. Co ma Inventor?
Inventor jest podstawowym narzędziem "cyfrowego prototypowania". Pozwala tworzyć model geometryczny i dokumentację, czyli dokonywać zapisu konstrukcji. Bez niego nie jest możliwe "cyfrowe prototypowanie". Także elementy spoza wąsko rozumianego pojęcia CAD występują w systemie Inventor od dawna. Umożliwiają one szeroko rozumiane:
- obliczenia i analizy,
- wspomaganie decyzji,
- wykorzystanie baz danych i projektowanie oparte na wiedzy (Knowledge Based Engineering - KBE),
- zaawansowane techniki zapisu konstrukcji (modelowania geometrycznego i tworzenia dokumentacji).

6. Czego nie ma Inventor?
To czego nie ma Inventor mają inne systemy CAD oferowane przez Autodesk. Jest ich bardzo wiele, co pozwala na ich elastyczny - czytaj ekonomiczny dobór. Duży nacisk kładzie obecnie Autodesk na poprawienie ich współpracy.

7. Here we go!
W następnych odcinkach z cyklu "Autodesk Inventor? Co to jest?" zaprezentuję w zarysie sklasyfikowane wyżej funkcje. A propos funkcji, na razie ciągle walczę z plagą panoszących się "funkcjonalności".
Słownik PNW podaje:
funkcjonalny:
1. «dobrze spełniający swoją funkcję»
Jedna z podstawowych zasad konstrukcji mówi: "Konstrukcja powinna być funkcjonalna w stopniu równym lub wyższym od założonego". A zatem - Here we go! (moje hasło roku 2010).
PS. Następny "bezprezentacyjny" odcinek poświęcę odrobinie historii. Ale potem - obiecuję - Here We Go!
-------------------------------------------------------------
W celu uruchomienia prezentacji (około 5,5 minuty) w serwisie YouTube należy kliknąć rysunek.
W celu uzyskania najlepszej jakości odtwarzania należy kliknąć dolny rysunek prawym klawiszem myszy i z Menu kursora wybrać pozycję "Watch On YouTube", a następnie ustawić rozdzielczość 720p (HD) i tryb pełnoekranowy.
Pozdrawiam,
A.J.

niedziela, 6 lutego 2011

Od A do Z AutoCAD – sztuczki i kruczki. Zapisany stan warstw

Kolejna prezentacja poświęcona warstwom dotyczy zarządzania tzw. stanami warstw za pomocą polecenia WARSTAN (LAYERSTATE). Zapisane w ten sposób właściwości ogólne obiektów przypisane warstwom, można błyskawicznie odtworzyć. Zapisany stan warstw można zapisać w zewnętrznym pliku tekstowym *.las (LAyer State), z którego może on być następnie importowany do dowolnego rysunku.
Oto początkowy fragment zawartości pliku stanu zapisanego podczas nagrywania prezentacji:

W celu uruchomienia prezentacji (około 12 minut) w serwisie YouTube należy kliknąć rysunek.
W celu uzyskania najlepszej jakości odtwarzania należy kliknąć dolny rysunek prawym klawiszem myszy i z Menu kursora wybrać pozycję "Watch On YouTube", a następnie ustawić rozdzielczość 720p (HD) i tryb pełnoekranowy.
Pozdrawiam,
A.J.