Moja strona WWW , Wydawnictwo HELION , Wydawnictwo Naukowe PWN SA

czwartek, 31 marca 2011

"You Can ...". Zostań wykładowcą na AU2011

Tradycyjnie w marcu ogłoszono konkurs na propozycje przeprowadzenia zajęć na Autodesk University 2011.
W porównaniu z rokiem ubiegłym oczekiwania Autodesk w stosunku do prowadzących zajęcia na AU nieco się zmieniły.
Skondensowaną wizję AU2011 można znaleźć w artykule zatytułowanym "New Year, New Experience, New Requirements" w blogu:
http://au.autodesk.com/?nd=blaug ,
zaś szczegółowe informacje między innymi na:
http://au.autodesk.com/?nd=e2011_call_for_proposals_home
______________________________________________
Strona WWW wydarzenia: http://au.autodesk.com/
Miejsce: Las Vegas
Termin: 29 listopad - 1 grudzień 2011
Obiekt: hotel The Venetian Las Vegas - http://www.venetian.com/

AU po polsku
Ponieważ lektura informacji dla potencjalnych prowadzących zajmuje stosunkowo dużo czasu postanowiłem przedstawić skrót przeznaczony dla potencjalnych kandydatów z naszego kraju. Poszukiwani są prowadzący w następujących kategoriach:
- wykład,
- zajęcia laboratoryjne,
- dyskusja panelowa,
- antykonferencja (Unconference),
- seminarium,
- zajęcia wirtualne.
Tylko zajęcia wirtualne (AU Virtual) mogą się odbyć w językach innych niż angielski - portugalskim oraz hiszpańskim.

Hands-on Labs
Największym zainteresowaniem cieszą się zawsze zajęcia laboratoryjne - najszybciej brakuje na nich miejsc. Więcej czasu poświęcę więc właśnie im, w zestawieniu z przykładowym dwugodzinnym modułem szkoleniowym w Autoryzowanym Centrum Szkolenia (ATC)


Hands-on Labs
Moduł w ATC
Czas trwania
90 minut
90 minut
Liczba prowadzących
1
1
Liczba asystentów
3
-
Liczba komputerów
45
8
Liczba uczestników
90
8
Liczba uczestników/prowadzącego
90
8
Liczba uczestników/asystenta
30
-

Te dane w oczywisty sposób wskazują, że przygotowanie zajęć które miałyby przynieść efekt przynajmniej zbliżony do zajęć w ATC jest w przypadku formuły stosowanej na AU co najmniej bardzo trudne. Ogromną role muszą z konieczności pełnić materiały szkoleniowe. Także kwestia znalezienia i rozpakowania plików niezbędnych do ćwiczeń powinna zostać rozwiązana w inny sposób niż powszechnie stosowane wykorzystywanie do tego celu uczestników zajęć, bo to oznacza co najmniej 10 minut straconego czasu, którego i tak jest bardzo mało.

Preferencje
Organizatorzy AU2011 deklarują zamiar preferowania zajęć typu CADX czyli typu "Metodyka komputerowo wspomaganego projektowania X", gdzie X oznacza: maszyn, mostów, dróg, itp. z wykorzystaniem różnych ale współpracujących systemów CAD, zamiast zajęć zorientowanych na konkretny system CAD. Popularne "Sztuczki i kruczki" organizatorzy wymieniają na ostatniej-piątej pozycji preferencji programowych.
Od prowadzących oczekują w szczególności doświadczenia pedagogicznego, dokładniej mówiąc:
- komunikatywności i biegłości technicznej,
- głębokiej wiedzy i doświadczenia,
- przyciągających uwagę tematów co najmniej zgodnych z obecnym stanem wiedzy teoretycznej i praktycznej.

Inne aspekty
Niewyartykułowanym wymaganiem jest niezależność finansowa. Wskazuje na to pobieżna nawet analiza struktury opłat konferencyjnych i honorariów. AU stanowi więc przede wszystkim miejsce promocji ekspertów w dziedzinie szeroko rozumianego CAD na rynkach anglojęzycznych, reklamy publikacji itp. Wyprawa na AU, dla statystycznego polskiego inżyniera, czy pracownika naukowo-dydaktycznego polskiej uczelni, to ciągle właśnie niestety kosztowna "wyprawa". Jest na to rada. Należy spolonizować AU. Przykład dali choćby Chińczycy (http://au.autodesk.com.cn/au2010/index.jsp). Jednak przy obecnej dynamice przyrostu naturalnego w Polsce część z nas może tego nie doczekać.
Pozdrawiam hazardowo,
A.J.

wtorek, 22 marca 2011

2012 czyli (R)ewolucja Marcowa?

Jeden dzień po teoretycznym i praktycznym nadejściu wiosny pojawiła się nowa, uporządkowana branżowo oferta Systemów CAD firmy Autodesk w wersjach 2012. Nową ofertę można z powodzeniem uznać za rewolucyjną. Zamiast przytłaczającej liczbą systemów CAD dotychczasowej listy produktów mamy cztery kategorie produktów:
Autodesk Design Suite 2012 (http://www.autodesk.com/pr-designsuite) czyli AutoCAD 2012 i systemy pracujące w jego środowisku
Autodesk Product Design Suite 2012 czyli Inventor 2012 i inne narzędzia tworzące określane modnym terminem "cyfrowe prototypowanie"
Autodesk Building/ Infrastructure Design Suite 2012 czyli oferta dla architektury, budownictwa oraz infrastruktury
Autodesk Entertainment Creation Suite 2012 czyli produkty Autodesk 3ds Max oraz Autodesk Maya

Warianty zakupu można znaleźć na: www.autodesk.com/purchaseoptions
Dla mnie zaskakujący jest praktyczny brak w tej ofercie nazwy AutoCAD - produktu któremu Autodesk zawdzięcza swoją obecną pozycję na rynku szeroko rozumianego CAD. Zaskakujący tym bardziej, że w wersjach 2011 była ona wszechobecna, np.: nazwę "AutoCAD Inventor" można było znaleźć na pudełkach z systemem Autodesk Inventor.
Czyżby AutoCAD kojarzył się z "obciachem"? Dla mnie oznaczałoby to koniec jakiejś epoki. Jak pomyślę co robiono ze starcami np. w Sparcie, ciarki mi chodzą po plecach. Tak czy siak będę mógł zastąpić cykl prezentacji "Autodesk Inventor? Co to jest" nowinkami wersji 2012. Jeżeli Autodesk zachowa tempo wprowadzania wersji polskich z poprzedniego roku, to na jesieni mam nadzieję zaprosić początkujących CADmenów do lektury moich kolejnych książek "AutoCAD 2012 - kurs projektowania ..." i "Autodesk Inventor 2012 - metodyka projektowania".
A na razie polecam lekturę "klasyka gatunku" Ralpha Grabowskiego "What's Inside? AutoCAD 2012" w wersji elektronicznej (http://www.upfrontezine.com/wia12/). Cena 12$.
Ralph zaatakował dziś - razem z Autodeskiem. Obliczył on, że w wersji 2012:
  • znalazło się 46 nowych poleceń,
  • znalazło się 26 nowych zmiennych systemowych,
  • znalazło się 6 nieudokumentowanych poleceń,
  • znalazły się 2 polecenia przeniesione z Express Tools,
  • 64 polecenia i zmienne systemowe zostały zmodyfikowane,
  • usunięto 9 poleceń i zmiennych systemowych.
Oficjalną informację prasową Autodesk można znaleźć na stronie Społeczności Autodesk w Polsce (wiadomość: "Oferta produktów w wersjach 2012").
Pozdrawiam,
A.J.
Zdjęcie dzięki uprzejmości Autodesk Polska

niedziela, 13 marca 2011

Autodesk Inventor? Co to jest? (6) Redagowanie dokumentacji 2D

W dzisiejszym szóstym już odcinku cyklu przedstawię w formie prezentacji podstawowe techniki redagowania dokumentacji 2D (w rzutach płaskich).
Na podstawie tej prezentacji Czytelnik może wyrobić sobie opinię zarówno o ogólnej metodyce redagowania dokumentacji 2D  jak i o sposobie pracy za pomocą systemu Autodesk Inventor. Wiedzę szczegółową można znaleźć w moim ostatnim podręczniku poświeconym temu systemowi.
-------------------------------------------------------------
W celu uruchomienia prezentacji (około 7 minut) w serwisie YouTube należy kliknąć rysunek.
W celu uzyskania najlepszej jakości odtwarzania należy kliknąć dolny rysunek prawym klawiszem myszy i z Menu kursora wybrać pozycję "Watch On YouTube", a następnie ustawić rozdzielczość 720p (HD) i tryb pełnoekranowy.
Pozdrawiam,
A.J.

niedziela, 6 marca 2011

Autodesk Inventor? Co to jest? (5) Podstawy modelowania części

W dzisiejszym piątym już odcinku cyklu przedstawię w formie prezentacji podstawy modelowania części. Zwracam uwagę, że projektowanie części obejmuje:
modelowanie części,
– redagowanie dokumentacji (2D i 3D) części,
– obliczenia i analizy.
Na podstawie tej prezentacji Czytelnik może wyrobić sobie opinię zarówno o ogólnej metodyce modelowania typu FBE (Feature Based Modeling) jak i sposobie pracy za pomocą systemu Autodesk Inventor. Wiedzę szczegółową można znaleźć w moim ostatnim podręczniku poświeconym temu systemowi.
-------------------------------------------------------------
W celu uruchomienia prezentacji (około 11 minut) w serwisie YouTube należy kliknąć rysunek.
W celu uzyskania najlepszej jakości odtwarzania należy kliknąć dolny rysunek prawym klawiszem myszy i z Menu kursora wybrać pozycję "Watch On YouTube", a następnie ustawić rozdzielczość 720p (HD) i tryb pełnoekranowy.
Pozdrawiam,
A.J.