Moja strona WWW , Wydawnictwo HELION , Wydawnictwo Naukowe PWN SA

czwartek, 22 grudnia 2011

Autodesk Inventor Professional / Fusion 2012PL / 2012+ Metodyka projektowania (na Nowy Rok)

Życząc Państwu szczęśliwego Nowego Roku, chciałem się jednocześnie pochwalić, że pojawił się wreszcie długo przeze mnie oczekiwany trzeci, ostatni podręcznik, który udało mi się napisać w odchodzącym roku 2011.
Jest to recenzowany podręcznik akademicki: "Autodesk Inventor Professional / Fusion 2012PL / 2012+ Metodyka projektowania".

Podręcznik ma status Autodesk Authorized Author.
Jest przeznaczony dla osób pragnących efektywnie nauczyć się projektowania wyrobów (obejmującego także symulację, obliczenia MES i analizy klasyczne) i zarządzania ich dokumentacją za pomocą programu Autodesk Inventor Professional z systemem Inventor Fusion w wersji 2012 lub nowszej.
Recenzja niestety istotnie wydłuża cykl wydawniczy. Na Uczelni praktycznie kończę cykl nauki projektowania wspomaganego za pomocą systemów Inventor i Fusion. Cieszę się jednak, że podręcznik pojawił się jeszcze w tym roku - na Gwiazdkę. Trzymam w ręku pierwszy egzemplarz, sądzę, że sprzedaż ruszy zgodnie z zapowiedzią jeszcze w tym roku. Na okładce trochę samochodowo, jak przystało na absolwenta Wydziału Samochodów i Maszyn Roboczych Politechniki Warszawskiej.

W środku można znaleźć:
  • omówienie metod modelowania hierarchicznego (FBM) i swobodnego (SFM) we współpracujących systemach Inventor i Inventor Fusion,
  • przede wszystkim starannie przemyślane ćwiczenia, oparte na moim wieloletnim doświadczeniu zarówno dydaktyczno-badawczym, jak i zdobytym w przemyśle,
  • omówienie obiektów inteligentnych wraz z techniką iCopy oraz językiem programowania iLogic, a także moduły projektowania typowych części i zespołów maszyn – Design Accelerator.
Na dołączonej do książki płycie (CD) znajdują się przykłady, zadania i elementy konfiguracyjne niewystępujące w oryginalnym programie.
Pozdrawiam i jeszcze raz życzę szczęśliwego Nowego Roku,
Andrzej Jaskulski (http://cadaj.blogspot.com/)

poniedziałek, 19 grudnia 2011

AU 2011 okiem zawodowca (3). Tylko mit?

Zgodnie z zapowiedziami w dwóch poprzednich artykułach, oddaję po raz trzeci głos Łukaszowi. Dziś przedstawi najgorszą z sesji AU 2011, w której brał udział. Czy niska ocena tych zajęć oznacza, że AU, to tylko tytułowy mit? Moim zdaniem absolutnie nie. Nic nie jest doskonałe. Zawsze trafią się wyjątki potwierdzające regułę. W swoich opiniach Łukasz trafnie moim zdaniem wskazał na czym polega istota wartości Autodesk University, a czego od tego przedsięwzięcia oczekiwać nie należy.

Ocenę przeprowadzono, stosowanym przez mnie w latach ubiegłych, systemem gwiazdkowym, stosowanym w Europie do oceny hoteli.
* oznacza karaluchy w łazience,
***** to ocena najwyższa.

Dziękuję Łukaszowi za cenne uwagi i poświęcony czas. I zapraszam ponownie na mój blog.
Pozdrawiam,
Andrzej Jaskulski (http://cadaj.blogspot.com/)


Lukasz Drozdz, El
CAD Support Engineer, Cellxion (http://www.cellxion.com/)
Autodesk Inventor Certified Professional (2010, 2011, 2012)

Najgorsze zajęcia na AU 2011, w których wziąłem udział.
Byłem podekscytowany zapisując się na: "Problems with Autodesk® Vault Using Standard Troubleshooting Techniques".

W pracy mam codziennie około 20 użytkowników tego systemu (oprogramowanie do współpracy i zarządzania danymi). Jak z każdym oprogramowaniem tak i z Vault, mamy problemy, które jakoś trzeba rozwiązać, więc te zajęcia miały mi w tym pomoc.

Niestety spotkało mnie rozczarowanie. Co prawda w opisie wykładu, autor umieścił sformułowania typu „jak uniknąć najgorszych scenariuszy z jakimi personel obsługi klienta Autodesk sie spotyka”, ale nie spodziewałem sie wysłuchać półtoragodzinnego wykładu na temat codziennej pracy Pana Rankin’a w Autodesk. Wykład był jak trening czy szkolenie na nowym stanowisku pracy, które mówi o tym co należy na nim robić i w jaki sposób. Na dodatek, prowadzący praktycznie czytał prezentacje Power Point, rzucając od czasu do czasu komentarze z własnego doświadczenia. Po 90 minutach czułem ze mógłbym usiąść przy telefonie i pracować dla Autodesk w obsłudze technicznej Vault. Wiedziałbym jakie pytania zadawać żeby uzyskać konkretne informacje i efektywnie znaleźć odpowiedz.

Nie tego sie spodziewałem i niewiele wyniosłem z tych zajęć. Mogły one być znakomite gdyby prowadzący przedstawił przykłady typowych problemów, co je powoduje i jak im zapobiec.

Ocena zajęć
Temat: Solving Problems with Autodesk® Vault Using Standard Troubleshooting Techniques 
Symbol: DM6321
Prowadzący: Richard Rankin
Termin: 30.11.2011

Moja ocena:
Ogólne wrażenie: **
Prezentowany system CAD: ***
Dobór zadania: **
Materiały szkoleniowe: *
Kwalifikacje dydaktyczne - prowadzenie zajęć: **
Przydatność w praktyce: **

Pozdrawiam,
Ł.D.

środa, 14 grudnia 2011

AU 2011 okiem zawodowca (2). Prawie MIT!

Zgodnie z zapowiedzią (http://cadaj.blogspot.com/2011/12/au-2011-okiem-zawodowca-1-ukasz.html) oddaję po raz kolejny głos Łukaszowi.
Dziś przedstawi najlepszą z sesji AU 2011, w której brał udział.
Do 19 grudnia można się rejestrować na wirtualnym substytucie AU (http://au.autodesk.com/?nd=auv2011_event). Być może znajdą tam Państwo sesję opisywaną przez Łukasza.
Ocenę przeprowadzono, stosowanym przez mnie w latach ubiegłych, systemem gwiazdkowym, stosowanym w Europie do oceny hoteli:
*         oznacza karaluchy w łazience,
***** to ocena najwyższa.
Za tydzień opublikuję drugą opinię Łukasza - zajęć jego zdaniem najgorszych.
Pozdrawiam,
Andrzej Jaskulski (http://cadaj.blogspot.com/)

Lukasz Drozdz, El
CAD Support Engineer, Cellxion (http://www.cellxion.com/)
Autodesk Inventor Certified Professional (2010, 2011, 2012)

Zacznę od
najciekawszych zajęć, w jakich uczestniczyłem tego roku na Autodesk University.
Były to:
Automate Your Curtain Wall, Window, and Building Product Design with Autodesk® Inventor®
Prowadzili je: Joe Bartels oraz Bill Graham z firmy Enclos Corp.

Program zajęć obejmował:
  • wykorzystanie Generatora Ram i niestandardowych profili w procesie projektowania miedzy innymi ram okiennych,
  • zastosowanie operacji "inteligentnego" kopiowania iCopy w procesie konfigurowania zespołów,
  • wykorzystanie wewnętrznego języka programowania Inventor Logic™ (edytora reguł).
Prowadzący, w obiektywny i praktyczny sposób zaprezentowali metody efektywnego wykorzystania wymienionych wyżej funkcji. Zrobili to na przykładach z ich codziennej pracy.
Żadne oprogramowanie nie jest ani doskonale, ani tym bardziej uniwersalne. Inventor nie odbiega w tym zakresie od normy. Autodesk University zaś jest niepowtarzalnym wydarzeniem. Pod warunkiem, że jedzie sie tam z odpowiednim nastawieniem. Po to, by poznać nowe techniki, wymienić doświadczenia z użytkownikami z całego świata oraz zasięgnąć opinii ekspertów z firmy Autodesk, dostępnych przez cały tydzień. Naiwnością byłoby jednak oczekiwanie, że po 3-4 dniach staniemy sie ekspertami projektowania za pomocą jakiegoś programu.

Ocena zajęć
Temat: Automate Your Curtain Wall, Window, and Building Product Design with Autodesk® Inventor®
Symbol: ME3984
Prowadzący: Joe Bartels i Bill Graham
Termin: 01.12.2011

Moja ocena:
Ogólne wrażenie: *****
Prezentowany system CAD: ****
Dobór zadania: ****
Materiały szkoleniowe: *****
Kwalifikacje dydaktyczne - prowadzenie zajęć: *****
Przydatność w praktyce: ****

Pozdrawiam i zapraszam do zapoznania się z drugą moją opinią (za tydzień),
Ł.D.

wtorek, 13 grudnia 2011

AU 2011 okiem zawodowca (1). Łukasz

Uniwersytet - bardzo szerokie i chętnie używane pojęcie. Pojęcie Uniwersytet kojarzy się nieodłącznie z prawdą i jej poszukiwaniem. Motta wielu uniwersytetów zawierają słowo prawda, np. "Lux et Veritas". Na słynnym amerykańskim Massachusetts Institute of Technology (MIT) prowadzi się dyskusje w ramach Veritas Forum (http://tech.mit.edu/V131/N17/veritas.html), …

Są różne uniwersytety. Jednym z nich jest Autodesk University (AU). Ogromne przedsięwzięcie marketingowe, szkoleniowe, społecznościowe …
Rozgadałem się. Czas oddać głos Łukaszowi, który od sześciu lat bierze w nim udział.
Zapraszam do lektury,
Andrzej Jaskulski (http://cadaj.blogspot.com/)


Lukasz Drozdz, El
CAD Support Engineer, Cellxion (http://www.cellxion.com/)
Autodesk Inventor Certified Professional (2010, 2011, 2012)

Kilka slow o sobie
Jestem absolwentem Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej. Studia ukończyłem w roku 2003. Rok później wyjechałem do USA, gdzie obecnie mieszkam i pracuję. Zajmuję sie komputerowym wspomaganiem projektowania (CAD).

Moje zadania
można pogrupować w następujący sposób:
  • wdrażanie i utrzymanie systemów CAD 3D (np. Autodesk® Inventor®),
  • wdrażanie i utrzymanie oprogramowania klasy Product Data Management (PDM) służącego do zarządzania danymi projektowymi w zespole konstruktorów (np. Autodesk® Vault®),
  • implementacja technik i narzędzi projektowania na zamówienie: ETO (Engineer-To-Order), pozwalających automatyzować rutynowe operacje projektowania.
System Autodesk Inventor
wykorzystuję do projektowania niewielkich budynków betonowych (pre-cast), budynków stalowych i aluminiowych oraz zintegrowanych przenośnych systemów składających się z: anten, generatorów, konstrukcji stalowych (platform) oraz zwykle budynku, zainstalowanych na ciężarówkach lub przyczepach.

Systemy ETO
Autodesk oferuje od niedawna uniwersalny system ETO. O systemach i technikach ETO pisuje czasem Andrzej w tym blogu, np.:
http://cadaj.blogspot.com/2009/10/od-do-z-inventor-przykad-systemu-eto.html
http://cadaj.blogspot.com/2011/07/eto-ale-nie-to.html

Moje AU
Od sześciu lat biorę udział w Autodesk University w Las Vegas gdzie tysiące innych użytkowników, takich jak ja, wymienia sie doświadczeniami, uczy się nowych technik, poznaje sztuczki i kruczki dotyczące oprogramowania firmy Autodesk.
W przeciągu tych lat nauczyłem się, którzy prowadzący są dobrzy (oni zwykle wracają i prowadza zajęcia co roku), a którzy nie tak do końca…
Mimo mojego bogatego doświadczenia, także w tym roku nie ustrzegłem sie zajęć, które nie do końca sprostały moim oczekiwaniom.
Przedstawię w dwóch krótkich artykułach moje wrażenia z dwóch sesji spośród tych, w których brałem udział w tej edycji AU: najlepszej i najgorszej.
Pierwszy z nich już jutro.
Ł.D.

AU 2011 - nasi tam byli

W tym roku, z przyczyn ode mnie niezależnych nie byłem na Autodesk University. Czuję się trochę tak, jak musiałby czuć się dziennikarz, który nie dostał akredytacji na konwencję Demokratów czy Republikanów. Dobrze chociaż, że nie jestem Japończykiem. Po chwili zastanowienia uznałem, że nawet gdybym był, to sepuku nie będzie konieczne. Z co najmniej dwóch powodów:
1. Od czego ma się przyjaciół?
2. Możliwe są różne rodzaje AU. Wszechobecny niedawno slogan reklamowy mówiłby: "AU - niepowtarzalne … Za wszystko inne zapłacisz kartą MasterCard."
Osobiście używam karty VISA. Zaś AU może oznaczać np. Amerykański Urlop :)

Pracowite AU
Na moją prośbę, ocenę dwóch zajęć laboratoryjnych (najlepszych jego zdaniem i najgorszych) zgodził się przedstawić Lukasz Drozdz, El – CAD Support Engineer, Autodesk Inventor Certified Professional (2010, 2011, 2012).
Łukasz (podałem jego amerykańskie dane) pracuje w firmie Cellxion (www.cellxion.com). System Autodesk Inventor wykorzystuje do projektowania niewielkich budynków betonowych (pre-cast), budynków stalowych i aluminiowych oraz zintegrowanych przenośnych systemów składających się z: anten, generatorów, konstrukcji stalowych (platform) oraz zwykle budynku, zainstalowanych na ciężarówkach lub przyczepach.
Jego pierwsza ocena (najlepsza sesja) lada chwila, w następnym artykule.
Z Łukaszem w LV 2011. Zwracam uwagę na dymek wyfruwający z mojej głowy. Może to jeszcze nie jest aureola, ale …
Szalone AU
Zamiast ciągnąć laptopa na wózku o godzinie 7 rano przez niekończące się korytarze Mandalay Bay (kanały Wenecji), wsiadałem o 6 rano do samochodu w Dolinie Śmierci, aby zdążyć na wschód słońca na wydmach. Zaraz..., to wychodzi na to, że to z tym laptopem było łatwiej?
No ale Żona pokazała mi wreszcie Las Vegas. Gdzieś ostatnio czytałem, że "Jeden obraz wart więcej niż tysiąc słów."
No to niżej kilka obrazów.
Zapraszam też do lektury artykułów Łukasza o AU 2011 (tym pracowitym).
Pozdrowienia,
Andrzej Jaskulski (http://cadaj.blogspot.com/)
Lovers Point, zatoka Monterey
Czekamy na amnestię
Nie fałszował
Dolina Napa. Computer (na drugim planie) Aided Planning
Dolina Napa, faza realizacji
Dolina Napa. W dzikim winie ...
Nasze cienie na wydmach w Dolinie Śmierci
"Solarium" w Dolinie Śmierci
Stare Las Vegas
Marudziła, że nie mam krawata :( Powinienem się obrazić.
Jednak pojechałem po ten krawat. Lubię tu robić zakupy. Łatwo zaparkować, a w sklepach nie ma tłoku. To znaczy jest trochę tłoczno, od sprzedawców. Gumę wyplułem. Tak radził R.G., J.R. nie spotkałem.


Szalone AU

sobota, 10 grudnia 2011

AutoCAD 2012 Sztuczki i kruczki. Tekst wzdłuż łuku (2)

Przedstawiam dziś, zgodnie z zapowiedzią drugą wideoprezentację typu "Sztuczki i kruczki".
W tej prezentacji omawiam możliwości nietypowej edycji obiektów tekstowych zespolonych z łukami utworzonych za pomocą narzędzia: ARCTEXT systemu AutoCAD z kategorii Express Tools.
Sugeruję także Czytelnikom przemyślenie sposobu edycji takich obiektów bezpośrednio, po usunięciu łuku bazowego.
W kolejnym odcinku podam oczywiście osobiście sposób przeprowadzenia takiej operacji.

Polecenie ARCTEXT jest jednym z narzędzi Express Tools. Jeżeli zamierzają Państwo używać tego polecenia, to podczas instalacji programu AutoCAD należy wybrać instalowanie Express Tools. Można je także oczywiście doinstalować za pomocą apletu Dodaj usuń programyPanelu sterowania systemu operacyjnego Windows.
Pozdrawiam,
Andrzej Jaskulski (http://cadaj.blogspot.com/)


W celu uruchomienia prezentacji (około 6,5 minuty) bezpośrednio na tej stronie, należy kliknąć jej okno.
W celu uzyskania pełnych wymiarów i najlepszej jakości odtwarzania należy przejść do serwisu YouTube. Można to zrobić klikając zawierający tytuł prezentacji Pasek Tytułu okna albo przycisk z logo YouTube na Pasku Sterowania w dolnej części okna. Następnie ustawić rozdzielczość 720p (HD) i tryb pełnoekranowy.