w Wydawnictwie Naukowym PWN SA i w wirtualnej czytelni iBUK.pl

wtorek, 9 października 2012

Cloud Computing à la Autodesk (4) - AutoCAD 2013. Operacje na plikach - Reaktywacja

     Dziś zgodnie z obietnicą z trzeciego odcinka podzielę się z Państwem uwagami firmy Autodesk dotyczącymi moich wątpliwości i zastrzeżeń co do poprawności działania usługi Autodesk 360 w zakresie „Przechowywanie” (Storage) wyartykułowanymi podczas prezentacji zatytułowanej: „Cloud Computing à la Autodesk (3) - AutoCAD 2013. Operacje na plikach

Folder tymczasowy
     Z wyjaśnienia firmy Autodesk wynika, że nie jest dopuszczalna żadna modyfikacja folderu tymczasowego (cache). Należy zatem sądzić, że wykonywane przez mnie operacje na tym folderze były jedną z głównych przyczyn niestabilności usługi. To ograniczenie uważam za całkowicie uzasadnione.

Wirtualny dysk X:
      Autodesk wyjaśnił, że operacje wykonywane bezpośrednio na dysku X nie są obsługiwane, ale powinny być skuteczne. U mnie najwidoczniej nie są w 100% skuteczne i sądzę, że to mogła być druga przyczyna niepowodzeń. Autodesk spotyka się z pewnymi problemami i ma nadzieję usunąć je w kolejnych wydaniach.
To ograniczenie, gdyby miało pozostać, uważam za nieuzasadnione, bo „rozkłada” ideę genialnie prostej i szybkiej komunikacji z chmurą. Czemu w tej sytuacji służy definiowanie wirtualnego dysku X:? Aż się prosi, żeby „pojechać Woody Allenem” – ależ nie trzeba było, wystarczyłby mi folder tymczasowy (… wystarczyłby mi krawat!). Zakładam, że zgodnie z deklaracją producenta, niebawem dysk X albo zniknie albo zacznie być „obsługiwany”.

Jak to się robi?
     W operacjach na plikach należy zatem posługiwać się wyłącznie przyciskami i poleceniami systemu AutoCAD albo przeglądarką internetowa pracując bezpośrednio na koncie Autodesk 360.

Problem z usuwaniem dużych plików
      Autodesk wyjaśnia, że może on wynikać z opóźnień (Replication Lag) w warunkach dużych plików w czasie dużego ruchu w sieci. Od czasu nagrania mojej prezentacji ten aspekt usługi został w znacznym stopniu udoskonalony.

Zapisać pliki i …
      Otwarta pozostaje sprawa sygnalizacji końca transmisji i braku możliwości wymuszenia na programie Autodesk Sync synchronizacji w dowolnej chwili. Wg wyjaśnienia Autodesk konieczne jest trochę czasu (kilka minut) do zakończenia kopiowania plików do chmury Autodesk 360. Nie można zatem zapisać plików, klapnąć pokrywą notebooka i popędzić do klienta. Trzeba poczekać, aż na ikonie Autodesk Sync w zasobniku systemowym pojawi się zielony „ptaszek”. Najlepiej nie spuszczać jej z oka, bo ptaszek szybko znika, a ikona staje się martwa. No i oczywiście nie wolno się wylogować z usługi przed zamknięciem systemu AutoCAD.

     Wyjaśnienia Autodesk dotyczą zagadnień przedstawionych w prezentacji:
http://youtu.be/rNXB6OnzlAQ
http://communities.autodesk.com/poland/blog/cloud-computing-%C3%A0-la-autodesk-3-autocad-2013-operacje-na-plikach
  
     Wprowadzenie do cyklu „Cloud Computing à la Autodesk” można znaleźć pod adresami:
http://youtu.be/QSZdXHreBdM
http://communities.autodesk.com/poland/blog/cloud-computing-%C3%A0-la-autodesk

Życzę powodzenia i pozdrawiam z "zachmurzonego" Olsztyna,
© Andrzej Jaskulski (http://cadaj.blogspot.com/)
22 września 2012 r.


W celu uzyskania najlepszej jakości odtwarzania prezentacji (4 minuty) należy przejść do serwisu YouTube, wybrać rozdzielczość 720p (HD) i tryb pełnoekranowy.
---> Oglądaj na stronie YouTube

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz