w Wydawnictwie Naukowym PWN SA i w wirtualnej czytelni iBUK.pl

niedziela, 28 lipca 2013

Egzamin AutoCAD Certified Professional


     Oprócz „bujania w chmurach” (Cloud Computing) drugim tematem sezonu w „branży” użytkowników systemów CAD firmy Autodesk jest tytułowy „Egzamin AutoCAD Certified Professional”. W związku z egzaminami ja też postanowiłem działać. Tym bardziej, że dostałem taki list (elektroniczny):
...
     Chciałbym zdobyć certyfikat AutoCAD 2013 Certified Professional. W związku z tym mam następujące pytania:
  • Czy w Pana pracowni można przystąpić do egzaminów umożliwiających zdobycie tego certyfikatu? 
  • Co należy zrobić, aby rzetelnie przygotować się do takiego egzaminu? Czy oprócz oferowanego przez Pana szkolenia AutoCAD "Essentials" i samokształcenia w domu, potrzebowałbym dodatkowych szkoleń?
  • Czy prowadzi Pan szkolenia dodatkowe, przygotowujące do tego egzaminu. Jeśli tak, jaki jest ich orientacyjny koszt?
     Do tej pory nie uczestniczyłem w żadnych kursach/szkoleniach. Moja wiedza dotycząca AutoCAD'a jest podstawowa. Używałem go trochę na studiach (jestem absolwentem Wydziału Geodezji i Kartografii …) oraz sporadycznie w pracy zawodowej.
     Posiadam kilkuletnie doświadczenie w obsłudze programów graficznych wykorzystywanych w dziedzinie geodezji i GIS.

Prawdę mówiąc działać postanowiłem już nieco wcześniej. 

1.  Metody skutecznego zdawania egzaminu AutoCAD Certified Professional
     Taki jest tytuł Części V mojego najnowszego podręcznika: „AutoCAD 2014/LT2014/WS+. Kurs projektowania parametrycznego i nieparametrycznego 2D i 3D”, Będzie na półkach księgarskich we wrześniu. W tej części podręcznika znajdą Państwo omówione na przykładach metody skutecznego rozwiązywania zadań egzaminacyjnych. W tytule celowo nie zostało użyte określenie typu „Kurs przygotowawczy”. Cały podręcznik (1014 stron) jest kursem przygotowawczym. Ten rozdział to praktycznie próbny egzamin, obejmujący kluczowe techniki i grupy zagadnień. Pozwoli nie dać się zaskoczyć wirtualnemu egzaminatorowi firmy Autodesk, w czasie realnego egzaminu.
     Gruntownie przerobienie całego materiału zawartego w tym podręczniku, daje wiedzę wystarczającą do zdania egzaminu i uzyskania certyfikatu AutoCAD Certified Professional, mimo, że pewna niewielka liczba zagadnień nie została w nim poruszona. Króciutka lista takich zagadnień została oczywiście w podręczniku wymieniona (z podaniem hiperłączy do źródeł). Wszystkie te uzupełnienia można znaleźć w postaci prezentacji wideo na moim blogu.
Materiał zawarty w podręczniku umożliwia przygotowanie się do egzaminów:
  • AutoCAD 2013 Certified Professional,
  • AutoCAD 2014 Certified Professional.
2.  Sam certyfikat AutoCAD Certified Professional
     Sam certyfikat AutoCAD Certified Professional, moim zdaniem, nie jest dowodem na to, że jego posiadacz zna metodykę komputerowego wspomagania projektowania i jest w stanie poprawnie i efektywnie zrealizować wszystkie etapy parametrycznego i nieparametrycznego projektowania 2D i 3D, począwszy od przygotowania stanowiska pracy, aż do wydrukowania w dowolnej podziałce rysunkowej gotowego projektu dowolnej branży. Przy obecnych zasadach uzyskiwania, certyfikat AutoCAD Certified Professional jest przed wszystkim dowodem na to, że jego posiadacz „potrafi obsługiwać program AutoCAD”.

3.  Począwszy od roku 2013
     Począwszy od roku 2013 należy spodziewać się wyłącznie płatnych egzaminów, z nieodpłatną możliwością zdawania egzaminu poprawkowego. Okaże się zatem jakie jest rzeczywiste zainteresowanie egzaminami tego typu. Maksymalna cena egzaminu nie powinna przekraczać kwoty 100 €. Z pewnością jednak partnerzy Autodesk zarabiający przede wszystkim na sprzedaży oprogramowania, będą oferować znacznie tańsze egzaminy.
     Można się w szczególności spodziewać ich sprzedaży w pakietach ze zwykle ośmiogodzinnym „kursem przygotowawczym”. W związku z prowadzoną od kilku lat polityką, obecnie dominują na Polskim rynku centra szkoleniowe i certyfikacyjne prowadzone przez sprzedawców oprogramowania. Znacznie lepiej przygotowane do kształcenia ośrodki akademickie, można niestety policzyć na palcach jednej ręki.

4.  Czy warto?
     Odpowiedź na to pytanie była oczywiście twierdząca w przypadku egzaminów nieodpłatnych. Stanie się trudniejsza po wprowadzeniu opłat.
     Należy sobie zdawać sprawę, że egzamin AutoCAD Certified Professional jest trudny i nie jest możliwe przygotowanie się do niego na ośmiogodzinnym kursie przygotowawczym”. Na nim można się zapoznać wyłącznie z metodyką zdawania. Kluczowa przy podejmowaniu decyzji będzie odpowiedź na pytanie, jaka jest wartość tego certyfikatu dla pracodawcy, czy potencjalnego pracodawcy.

5.  Odpowiedzi na pytania
     Na większość pytań zacytowanych na początku, właśnie odpowiedziałem. „Moje” centrum szkolenia na UWM ma status Autoryzowanego Centrum Certyfikacji (ACC). W sprawach szczegółowych, proszę o kontakt bezpośredni. I bardzo dziękuję za cierpliwość w oczekiwaniu na moją odpowiedź na list.

6.  Pozdrawiam i życzę powodzenia na egzaminie.
     Bo chyba … jednak warto :)
     No i życzę super pogody na szalonych urlopach/wakacjach itp.
Zdjęcie ze strony startowej: https://autodesk.starttest.com/

     © Andrzej Jaskulski (http://cadaj.blogspot.com/)

      28 lipca 2013 r.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz