w Wydawnictwie Naukowym PWN SA i w wirtualnej czytelni iBUK.pl

piątek, 11 października 2013

Inventor i Fusion - zaręczyny w chmurach.

     W piątkowy wieczór, mimo zmęczenia pracowitym tygodniem dołączam do grona proroków przepowiadających rychły upadek „Imperium naziemnego” i wieszczących nieuchronne przenosiny w chmury.
     Śpieszę wyjaśnić o co chodzi z tytułowymi zaręczynami. Jako, że od zaręczyn zwykle jeden krok do zapowiedzi, tak jest i tym razem.
     Na stronie internetowej Wydawnictwa Naukowego PWN pojawiła się zapowiedź mojego nowego podręcznika poświęconego metodyce projektowania za pomocą najnowszej wersji systemów Autodesk Inventor i Autodesk Fusion: 
"AutodeskInventor Professional 2014PL / 2014+, Fusion / Fusion 360. Metodyka projektowania"
     Oznacza to, że widoczny na okładce samolot odbędzie swój pierwszy lot w chmurach i wyląduje w księgarniach przed końcem października. Chciałbym, aby poszedł raczej w ślady pojazdów z poprzednich z okładek, a nie polskich DreamLinerów. 

Pożegnanie
     Tym podręcznikiem, żegnam mojego nieodżałowanego Mistrza - Jurka. Jest to pierwszy podręcznik z tego cyklu, którego On nie przeczyta tu - na Ziemi. Wierzę, że zrobi to „w chmurach”.

Zmiany
     Jest to także podręcznik, którym rozstajemy się z udanym, moim zdaniem, tandemem „Autodesk Inventor - Inventor Fusion”, współpracującym w zintegrowanym środowisku systemu Autodesk Inventor Professional. Zamiast zintegrowanego systemu modelowania swobodnego (SFM) Autodesk wprowadził jego wersję pracującą „w chmurze” (Cloud Computing) - Autodesk Fusion 360. Niestety wersję płatną, po upływie trwającego 90 dni okresu testowego. Pisałem o tym systemie w artykule zatytułowanym „Od AutoCAD do Fusion 360. Wyprawa w chmury”.

Omawiane systemy CAD
     W tej sytuacji w najnowszym podręczniku opisuję metodykę projektowania za pomocą pracujących niezależnie następujących systemów:
 • Autodesk Inventor Professional
 • Autodesk Fusion
 • Autodesk Fusion 360 (najnowsza wersja typu Cloud Computing).
W celu wykonania wszystkich ćwiczeń z podręcznika, należy zainstalować:
 • Program Autodesk Inventor Professional 2014, lub nowszy,
 • System Autodesk Inventor Fusion 2013 R1
 • Narzędzie Autodesk Fusion 360 (terminal).
Metodyka kształcenia
 • Zakres materiału podręcznika wynika przede wszystkim z mojego doświadczenia dydaktycznego i zawodowego oraz mojej wizji i metodyki kształcenia w zakresie szeroko rozumianego procesu komputerowo wspomaganego projektowania, stosowanych od wielu lat na polskich uczelniach i w autoryzowanych centrach szkolenia. W tym roku zdecydowałem się także „na rynek” amerykański. Będę prowadził zajęcia laboratoryjne na Autodesk University 2013 w Las Vegas.
 • Podręcznik jest zatwierdzony do stosowania na kursach w Autoryzowanych Centrach Szkolenia Autodesk (ATC) jako materiały typu Autodesk Authorized Author.
 • Pozwala przeprowadzić statutowe zajęcia laboratoryjne z przedmiotów kategorii Komputerowe Wspomaganie Projektowania (CAD), na studiach I i II stopnia na uczelniach technicznych oraz w innych szkołach technicznych.
Certyfikaty, egzaminy, AOTG …
     Materiał zawarty w podręczniku umożliwia przygotowanie się do egzaminu certyfikacyjnego Autodesk „Inventor Certified Professional”. Jego zawartość programowa jest także zgodna z angielskojęzycznymi oficjalnymi materiałami szkoleniowymi Autodesk (AOTG Autodesk Official Training Guide) publikowanymi począwszy od 2011 roku przez zewnętrznych w stosunku do Autodesk wydawców. Zawarty w nim kurs obejmuje:
 • Wszystkie zagadnienia występujące w materiałach
  AOTG Autodesk® Inventor® 2014 Introduction to Solid Modeling,
 • Część zagadnień materiałów Autodesk Inventor 2014 Advanced Assembly Modeling,
 • Część zagadnień materiałów Autodesk Inventor 2014 Advanced Part Modeling,
 • Część zagadnień materiałów Autodesk Inventor 2014 Sheet Metal Design,
 • Część zagadnień materiałów Autodesk Inventor 2014 iLogic.
     Zawiera także wiele niezbędnych każdemu inżynierowi zagadnień, które nie występują w żadnym z wyżej wymienionych podręczników typu AOTG. Zdobycie podobnego zakresu wiedzy jak podczas samokształcenia za jego pomocą wymagałoby ukończenia kilku kursów w Autoryzowanym Centrum Szkolenia Autodesk.

Pozdrawiam,

1. AC-2241-L (od 18 października 2013 brak miejsc)
2. AC-4127-L (REPEAT)

© Andrzej Jaskulski (http://cadaj.blogspot.com/)

      11/25 października 2013 r.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz