Moja strona WWW , Wydawnictwo HELION , Wydawnictwo Naukowe PWN SA

czwartek, 31 października 2013

AutoCAD 2014 - co nowego? (8) Rysowanie łuków


   Kontynuuję dziś omawianie usprawnień, które nie są specjalnie nagłaśniane marketingowo, choć ich znaczenie wcale nie jest marginalne. Dziś nowe możliwości rysowania łuków przedstawię na przykładzie zadania konstrukcyjnego. Zaczynam oczywiście od rozwiązania „zagadki”, którą umieściłem na końcu prezentacji nr 7 z cyklu „AutoCAD 2014 - co nowego?”. Zapraszam do oglądania.

1. AC-2241-L (od 18 października 2013 brak miejsc)
2. AC-4127-L (REPEAT)

     © Andrzej Jaskulski (http://cadaj.blogspot.com/)

      31 października 2013 r.


W celu uzyskania najlepszej jakości odtwarzania prezentacji (6 minut 59 sekund) należy przejść do serwisu YouTube, wybrać rozdzielczość 720p (HD) i tryb pełnoekranowy.
---> Oglądaj na stronie YouTube


czwartek, 17 października 2013

AutoCAD 2014 - co nowego? (7) Zaokrąglanie polilinii

     W ramach cyklu „AutoCAD 2014 - co nowego?” do omówienia pozostało kilka usprawnień, które nie są specjalnie nagłaśniane marketingowo.
     Nie oznacza to, że ich znaczenie jest marginalne. Dziś, przy okazji prezentacji nowych możliwości fazowania polilinii, przedstawię zagadnienie fazowania polilinii nieco bardziej kompleksowo.
     Na końcu prezentacji znajdą Państwo zagadkę. Zapraszam do oglądania.

1. AC-2241-L (od 18 października 2013 brak miejsc)
2. AC-4127-L (REPEAT)

     © Andrzej Jaskulski (http://cadaj.blogspot.com/)

      17/25 października 2013 r.


W celu uzyskania najlepszej jakości odtwarzania prezentacji (6 minut 24 sekundy) należy przejść do serwisu YouTube, wybrać rozdzielczość 720p (HD) i tryb pełnoekranowy.
---> Oglądaj na stronie YouTube


piątek, 11 października 2013

Inventor i Fusion - zaręczyny w chmurach.

     W piątkowy wieczór, mimo zmęczenia pracowitym tygodniem dołączam do grona proroków przepowiadających rychły upadek „Imperium naziemnego” i wieszczących nieuchronne przenosiny w chmury.
     Śpieszę wyjaśnić o co chodzi z tytułowymi zaręczynami. Jako, że od zaręczyn zwykle jeden krok do zapowiedzi, tak jest i tym razem.
     Na stronie internetowej Wydawnictwa Naukowego PWN pojawiła się zapowiedź mojego nowego podręcznika poświęconego metodyce projektowania za pomocą najnowszej wersji systemów Autodesk Inventor i Autodesk Fusion: 
"AutodeskInventor Professional 2014PL / 2014+, Fusion / Fusion 360. Metodyka projektowania"
     Oznacza to, że widoczny na okładce samolot odbędzie swój pierwszy lot w chmurach i wyląduje w księgarniach przed końcem października. Chciałbym, aby poszedł raczej w ślady pojazdów z poprzednich z okładek, a nie polskich DreamLinerów. 

Pożegnanie
     Tym podręcznikiem, żegnam mojego nieodżałowanego Mistrza - Jurka. Jest to pierwszy podręcznik z tego cyklu, którego On nie przeczyta tu - na Ziemi. Wierzę, że zrobi to „w chmurach”.

Zmiany
     Jest to także podręcznik, którym rozstajemy się z udanym, moim zdaniem, tandemem „Autodesk Inventor - Inventor Fusion”, współpracującym w zintegrowanym środowisku systemu Autodesk Inventor Professional. Zamiast zintegrowanego systemu modelowania swobodnego (SFM) Autodesk wprowadził jego wersję pracującą „w chmurze” (Cloud Computing) - Autodesk Fusion 360. Niestety wersję płatną, po upływie trwającego 90 dni okresu testowego. Pisałem o tym systemie w artykule zatytułowanym „Od AutoCAD do Fusion 360. Wyprawa w chmury”.

Omawiane systemy CAD
     W tej sytuacji w najnowszym podręczniku opisuję metodykę projektowania za pomocą pracujących niezależnie następujących systemów:
  • Autodesk Inventor Professional
  • Autodesk Fusion
  • Autodesk Fusion 360 (najnowsza wersja typu Cloud Computing).
W celu wykonania wszystkich ćwiczeń z podręcznika, należy zainstalować:
  • Program Autodesk Inventor Professional 2014, lub nowszy,
  • System Autodesk Inventor Fusion 2013 R1
  • Narzędzie Autodesk Fusion 360 (terminal).
Metodyka kształcenia
  • Zakres materiału podręcznika wynika przede wszystkim z mojego doświadczenia dydaktycznego i zawodowego oraz mojej wizji i metodyki kształcenia w zakresie szeroko rozumianego procesu komputerowo wspomaganego projektowania, stosowanych od wielu lat na polskich uczelniach i w autoryzowanych centrach szkolenia. W tym roku zdecydowałem się także „na rynek” amerykański. Będę prowadził zajęcia laboratoryjne na Autodesk University 2013 w Las Vegas.
  • Podręcznik jest zatwierdzony do stosowania na kursach w Autoryzowanych Centrach Szkolenia Autodesk (ATC) jako materiały typu Autodesk Authorized Author.
  • Pozwala przeprowadzić statutowe zajęcia laboratoryjne z przedmiotów kategorii Komputerowe Wspomaganie Projektowania (CAD), na studiach I i II stopnia na uczelniach technicznych oraz w innych szkołach technicznych.
Certyfikaty, egzaminy, AOTG …
     Materiał zawarty w podręczniku umożliwia przygotowanie się do egzaminu certyfikacyjnego Autodesk „Inventor Certified Professional”. Jego zawartość programowa jest także zgodna z angielskojęzycznymi oficjalnymi materiałami szkoleniowymi Autodesk (AOTG Autodesk Official Training Guide) publikowanymi począwszy od 2011 roku przez zewnętrznych w stosunku do Autodesk wydawców. Zawarty w nim kurs obejmuje:
  • Wszystkie zagadnienia występujące w materiałach
    AOTG Autodesk® Inventor® 2014 Introduction to Solid Modeling,
  • Część zagadnień materiałów Autodesk Inventor 2014 Advanced Assembly Modeling,
  • Część zagadnień materiałów Autodesk Inventor 2014 Advanced Part Modeling,
  • Część zagadnień materiałów Autodesk Inventor 2014 Sheet Metal Design,
  • Część zagadnień materiałów Autodesk Inventor 2014 iLogic.
     Zawiera także wiele niezbędnych każdemu inżynierowi zagadnień, które nie występują w żadnym z wyżej wymienionych podręczników typu AOTG. Zdobycie podobnego zakresu wiedzy jak podczas samokształcenia za jego pomocą wymagałoby ukończenia kilku kursów w Autoryzowanym Centrum Szkolenia Autodesk.

Pozdrawiam,

1. AC-2241-L (od 18 października 2013 brak miejsc)
2. AC-4127-L (REPEAT)

© Andrzej Jaskulski (http://cadaj.blogspot.com/)

      11/25 października 2013 r.