Moja strona WWW , Wydawnictwo HELION , Wydawnictwo Naukowe PWN SA

poniedziałek, 31 stycznia 2011

Spóźnione, ale serdeczne ...

Mam nadzieję, że firma Autodesk przyjmie ode mnie spóźnione (o jeden dzień) ale jak w tytule życzenia urodzinowe. Data urodzin, to 30 stycznia 1982 roku. Kiedy mieszkańcy St. Louis w stanie Missouri walczyli z katastrofalnymi śnieżycami, w słonecznej Kalifornii John Walker z kolegami zebrali się by utworzyć firmę Autodesk, którą zarejestrowali w kwietniu 1982 roku.
John Walker, kojarzący się w Polsce szeroko raczej z produktem "w szkocką kratę" jest współtwórcą systemu AutoCAD, który nota bene "nabył" (jak podaje encyklopedia "prezydencka") od innego programisty Michaela Riddle, o którym to Michaelu jednakowoż nie ma zbyt wiele informacji we wspomnianej encyklopedii. Zatem owa umowa kupna-sprzedaży okazała się, skrupulatnie tępionym przez np. PRL, przejawem wyzysku Człowieka przez Człowieka. Operacja "nabywania" jest w dalszym ciągu istotnym narzędziem utrzymywania stabilnej sytuacji na rynku, nie tylko na rynku CAD/CAM/CAE.

Odrobina numerologii
Zatem Autodesk ma prawie 30 lat, tyle co ja miałem w chwili zgromadzenia zwołanego przez Johna Walkera. To były piękne czasy. Jeżeli do tego dodać wiek mojej Córki, z którą to udaliśmy się na zesłanie w regiony północno - wschodnie naszego Kraju w poszukiwaniu mieszkania, to otrzymujemy liczbę 32, nie tak mistyczną jak 44, ale określającą dokładnie wiek Johna Walkera w chwili zakładania firmy Autodesk.

Szczypta PR
Na blogu, który prowadzi Shaan Hurley (http://autodesk.blogs.com/between_the_lines/2011/01/autodesk-turns-29.html) Można znaleźć link do przykładowych reklam telewizyjnych wyemitowanych w dniu 30 stycznia 1082 roku (http://www.youtube.com/watch?v=bwICX9bA49w).
Ten Kraj (USA) przetrwał bez kierowniczej roli partii, kartek na wszystko, z programem TV pociętym reklamami ... To nie mógł być tylko "PIjAR"?
Tak czy owak - Happy Birthday Autodesk!
A.J.

sobota, 22 stycznia 2011

Autodesk Inventor? Co to jest? (1) Ogólna charakterystyka

Zgodnie z zapowiedzią zapraszam na pierwszy odcinek z cyklu „Autodesk Inventor? Co to jest?” Przedstawię w formie prezentacji ogólną charakterystykę tego systemu CAD. Moim zadaniem nie jest nauczyć Państwa wykonywania prezentowanych operacji. Chciałbym umożliwić Czytelnikom, którzy nie znają tego systemu wyrobienie sobie opinii na jego temat. Wszystkie niezbędne umiejętności można zdobyć ucząc się np. za pomocą podręcznika: "Autodesk Inventor 2011PL/2011. Metodyka projektowania". W rozdziale drugim, zatytułowanym „Informacje ogólne” napisałem między innymi: „Autodesk Inventor to nowoczesny parametryczny system projektowania w przestrzeni trójwymiarowej (3D) z podsystemem automatycznego generowania dokumentacji dwuwymiarowej (2D), umożliwiający stosowanie innowacyjnej techniki projektowania adaptacyjnego. … Podobnie jak poprzednie, wersja 2011 tworzy modele hierarchiczne, których charakterystycznym elementem jest sekwencyjne drzewo historii widoczne w przeglądarce obiektów. Taką metodę modelowania określa się mianem Feature-Based Modeling.
Na początku prezentacji wymieniłem cechy Inventora w skróconej formie:
  • Parametryczny system projektowania (3D),
  • Podsystem generowania dokumentacji (2D/3D),
  • Projektowanie adaptacyjne,
  • Modele hierarchiczne:
    - Drzewo historii w przeglądarce obiektów,
    - Metoda FBM (Feature-Based Modeling).
-----------------------------------------
W celu uruchomienia prezentacji (około 11 minut) w serwisie YouTube należy kliknąć rysunek.
W celu uzyskania najlepszej jakości odtwarzania należy kliknąć dolny rysunek prawym klawiszem myszy i z Menu kursora wybrać pozycję "Watch On YouTube", a następnie ustawić rozdzielczość 720p (HD) i tryb pełnoekranowy.
Zapraszam do oglądania,
A.J.

środa, 19 stycznia 2011

Autodesk Inventor? Co to jest? - czyli zdążyć przed północą

Idąc tropem mojego sylwestrowego artykułu należy przypuszczać, że do nowego roku w Autodesk zostało niespełna dwa miesiące. Wygląda więc na to, że moje Wydawnictwo zdąży, choć czasu zostało tyle co ... jedna Wenta. Na stronie Wydawnictwa PWN uruchomiono właśnie przedsprzedaż książki: "Autodesk Inventor 2011PL/2011. Metodyka projektowania". Wyszło tym razem 1086 stron. Jak zawsze jest też CD-ROM z plikami i programem instalacyjnym kursu (nie programu Inventor). W stosunku do metodyki à la Inventor 2009 pojawiło się kilka istotnych nowych zagadnień. Podręcznik został napisany do naukl Inventora od podstaw, ale średnio zaawansowani Czytelnicy powinni także znaleźć coś dla siebie.

Co to jest Inventor?
Z tego typu pytaniami spotykam się często prowadząc zajęcia na kursach „Kada” (ulubiony synonim nazwy AutoCAD używany przez moich Studentów z równym zapałem co „wiązania” zamiast „więzów”). W naszych blogach produktowych siłą rzeczy prezentowana wiedza adresowana jest przede wszystkim do użytkowników używających Inventora i to tych zaawansowanych.

Zdążyć przed północą
W związku z tym postanowiłem, że przygotuję kilka prezentacji dla osób, które nie znają Inventora. Myślę, że jest ich sporo wsród użytkowników programu AutoCAD. Zaprezentuję kolejno istotę i najważniejsze możliwości współczesnego parametryczno-adaptacyjnego systemu CAD 3D średniej klasy, którego przykładem jest Inventor. Na prostych, przemyślanych pod kątem metodycznym przykładach. Mam nadzieję, że zdążę przed Autodeskową północą – kiedy to zapanuje nam miłościwie nowy Inventor. No, i że będzie to właściwe wprowadzenie do tematu „Co nowego w Autodesk Inventor 2012”. Nawet jeśli to nowe będzie zdecydowanie bliżej SFM (Solid Freeform Modeling). Może więcej osób będzie mogło z czystym sumieniem powiedzieć …

Wiem co to jest Inventor!
Na zakończenie bardziej szczegółowe informacje dla nich o moim najnowszym podręczniku.
  • Podręcznik ma logo "Autodesk Authorized Author" i "Authorized Training Center"
  • Przeznaczony jest dla osób pragnących efektywnie nauczyć się projektowania wyrobów i zarządzania ich dokumentacją za pomocą programu Autodesk Inventor.
  • Został napisany w taki sposób, aby umożliwiał pracę za pomocą wersji 2011 i 2011-PL oraz kolejnych, nowszych wersji.
  • Zawarty w nim kurs obejmuje praktycznie wszystkie zagadnienia występujące w oficjalnych podręcznikach szkoleniowych firmy Autodesk (AOTC):
    Autodesk Inventor 2011 Essentials,
    Autodesk Inventor 2011 Advanced Assembly and Machine Design,
    Autodesk Inventor Professional 2011 Dynamic Simulation and Stress Analysis
       
    oraz część zagadnień materiałów:
    Autodesk Inventor 2011 Sheet Metal Design.
  • Samokształcenie za jego pomocą jest odpowiednikiem ukończenia kilku kursów w Autoryzowanym Centrum Szkolenia Autodesk.
  • Zadaniem podręcznika jest takie przygotowanie Czytelnika, aby potrafił wykonać za pomocą programu Autodesk Inventor wszystkie typowe zadania projektowe.
  • Po zakończeniu nauki Czytelnik będzie w stanie projektować wyroby z wykorzystaniem techniki adaptacyjnej oraz redagować i kreślić ich dokumentację w dowolnej postaci i podziałce rysunkowej. Nauczy się także zarządzać danymi projektowymi, używać narzędzi automatyzujących rutynowe operacje procesu projektowania, wykonywać analizy klasyczne i analizy MES, przeprowadzać symulacje dynamiczne z eksportem wyników do modułu MES i podsystemu prezentacyjnego.
  • Szerzej niż w poprzedniej książce zostały omówione tak zwane obiekty inteligentne, wraz z najnowszą techniką iCopy oraz wewnętrznym językiem programowania iLogic.
  • Większość materiału stanowią ćwiczenia. Niezbędna ilość teorii jest wpleciona w ciąg ćwiczeń, a często podawana jedynie przy okazji ćwiczeń.
Zapraszam do lektury.
A.J.

niedziela, 16 stycznia 2011

Od A do Z AutoCAD – sztuczki i kruczki. Filtry warstw (2)

Oto druga prezentacja poświęcona technikom zarządzania warstwami. Omawia sposób definiowania i wykorzystania filtrów warstw.
W celu uruchomienia prezentacji (około 6 minut) w serwisie YouTube należy kliknąć dolny rysunek.
W celu uzyskania najlepszej jakości odtwarzania należy kliknąć dolny rysunek prawym klawiszem myszy i z Menu kursora wybrać pozycję "Watch On YouTube", a następnie ustawić rozdzielczość 720p (HD) i tryb pełnoekranowy.
Pozdrawiam,
A.J.

wtorek, 11 stycznia 2011

Od A do Z AutoCAD – sztuczki i kruczki. Filtry warstw (1)

Nowy rok 2011 rozpanoszył się już na dobre nie tylko na kalendarzach. Pora więc przestać żyć wspomnieniami świąteczno-sylwestrowymi i zająć się czymś pożytecznym. Dzisiejszą prezentacją zamierzam zainaugurować cykl poświęcony szeroko rozumianym technikom zarządzania warstwami. Jest ona poświecona zagadnieniom interfejsu użytkownika - filtrom warstw.
W celu uruchomienia prezentacji (około 4 minuty) w serwisie YouTube należy kliknąć dolny rysunek.
W celu uzyskania najlepszej jakości odtwarzania należy kliknąć dolny rysunek prawym klawiszem myszy i z Menu kursora wybrać pozycję "Watch On YouTube", a następnie ustawić rozdzielczość 720p (HD) i tryb pełnoekranowy.
Pozdrawiam,
A.J.