w Wydawnictwie Naukowym PWN SA i w wirtualnej czytelni iBUK.pl

czwartek, 15 października 2009

ABC AutoCAD. Modelowanie parametryczne

Pod czujnym okiem Franka Dolasa (pozdrowienia), który zamiast ponownie wywoływać (na ekranach) II Wojną Światową zaczaił się na moim blogu, zdecydowałem się zarejestrować krótki pokaz ekranowy. Wskazuje on różnice pomiędzy modelem nieparametrycznym (standard do wersji 2009) a parametrycznym (nowość wersji 2010) wykonanym za pomocą programu AutoCAD. Jeżeli są w naszej Społeczności Osoby, które dotychczas nie „splamiły się” modelowaniem parametrycznym i uznają ten temat za interesujący, to postaram się go kontynuować.

Proponuję obejrzeć (klikając poniższy obraz) następującą prezentację pokazującą różnice pomiędzy klasycznym modelem 2D i modelem parametrycznym utworzonym za pomocą programu AutoCAD:Ta sama prezentacja w serwisie YouTube:Nawiązując do pytania Eweliny zadanego w grupie Użytkowników AutoCAD uważam, że obecnie inwestycja w naukę projektowania z wykorzystaniem parametrycznego programu AutoCAD jest bardziej racjonalna niż była do wersji 2009 włącznie. Poza oczywistymi względami, które powodują, że od prawie 30 lat skutecznie i powszechnie występuje na rynku narzędzi CAD dochodzą, moim zdaniem, dodatkowe powody:
 • znacznie większe możliwości koncentracji na istocie zadania projektowego 2D, a więc i znacznie większa wydajność,
 • analogiczna technika modelowania parametrycznego jak w systemach Mid-Range (np. Inventor) daje szanse szybszego przejścia do bardziej zaawansowanych narzędzi 3D jeśli okaże się to konieczne,
 • możliwość tworzenia modeli hybrydowych 2D-3D w systemach klasy systemu Inventor, dająca szanse efektywnego wykorzystania łatwych w modyfikacji, parametrycznych modeli 2D systemu AutoCAD.
A.J.

4 komentarze:

 1. jak dobrze rozumiem po obejrzeniu filmu , w wersji CAD z modelowaniem parametrycznym , można sobie wybrać w jaki sposob chcemy rysować - no bo jak inaczej moglby powstać ten film ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście możemy wybrać. Trzeba tylko pamiętać, że AutoCAD jest parametryczny tylko na płaszczyźnie (2D).
   A.J.

   Usuń
 2. Pojawił się nowy program do modelowania parametrycznego. Jest prosty w obsłudze i może być bardzo przydatny dla architektów, szczególnie w fazie koncepcji projektu.
  Więcej szczegółów na www.intelform.net.pl

  OdpowiedzUsuń
 3. Pojawił się nowy program do modelowania parametrycznego. Jest prosty w obsłudze i może być bardzo przydatny dla architektów, szczególnie w fazie koncepcji projektu.
  Więcej szczegółów na www.intelform.net.pl

  OdpowiedzUsuń