Moja strona WWW , Wydawnictwo HELION , Wydawnictwo Naukowe PWN SA

środa, 23 listopada 2011

AutoCAD 2012 Sztuczki i kruczki. Tekst wzdłuż łuku (1)

Po serii prezentacji z cyklu "Od A do Z AutoCAD", pora na odmianę. Przedstawiam dziś, zgodnie z zapowiedzią sprzed tygodnia, pierwsza wideoprezentację typu "Sztuczki i kruczki".
W tej prezentacji omawiam różne opcje tworzenia obiektów tekstowych zespolonych z łukami za pomocą narzędzia: ARCTEXT systemu AutoCAD z kategorii Express Tools. Wskazuję na trudności z realizacją niektórych zadań i sugeruję Czytelnikom opracowanie sposobu ich obejścia. W kolejnych odcinkach podam oczywiście osobiście takie sposoby.

Polecenie ARCTEXT jest jednym z narzędzi Express Tools. Jeżeli zamierzają Państwo używać tego polecenia, to podczas instalacji programu AutoCAD należy wybrać instalowanie Express Tools. Można je także oczywiście doinstalować za pomocą apletu Dodaj usuń programyPanelu sterowania systemu operacyjnego Windows.

W celu uruchomienia prezentacji (około 10 minut) w serwisie YouTube należy kliknąć rysunek.
W celu uzyskania najlepszej jakości odtwarzania należy kliknąć na rysunku przycisk z logo YouTube ("Obejrzyj w witrynie YouTube.com"), a następnie ustawić rozdzielczość 720p (HD) i tryb pełnoekranowy.
Pozdrawiam,
Andrzej Jaskulski (http://cadaj.blogspot.com/)

wtorek, 22 listopada 2011

... going to San Francisco

Zgodnie z obietnica wysylam zdjecie z badan tensometrycznych niejakiego Golden Gate, wykonanych w ramach Amerykanskiego Urlopu (nomen omen AU) 2011.
Jednoczesnie zapraszam do lektury (obejrzenia) materialu z cyklu Sztuczki i Kruczki, ktory pojawi sie na moim blogu w dniu 23 listopada (za dwa dni).
Badania z tematu Points Cloud nie doszly do skutku, ze wzgledu na wszechobecne w SF slonce :( :)

Pozdrawiam,
Andrzej Jaskulski (http://cadaj.blogspot.com/)

poniedziałek, 14 listopada 2011

Sztuczki, kruczki, systemy CAHM i takie tam

Po serii prezentacji z cyklu "Od A do Z AutoCAD", w trzeciej dekadzie listopada ukaże się pierwsza wideoprezentacja typu "Sztuczki i kruczki". Przełom listopada i grudnia jest okresem kiedy inni "sztukmistrze" stają się bardziej aktywni. Postanowiłem iść w ich ślady. Dosłownie i w przenośni. Zacznę od szczególnie mi bliskich obiektów tekstowych. Zamierzam także w tych prezentacjach zachowywać się prowokacyjnie - prowokować Państwa do obmyślania własnych sztuczek i kruczków.

Wśród wielu innych dziwnych upodobań, mam także skłonność do planowania urlopów w listopadzie i grudniu. Już trzeci raz z rzędu. I żeby chociaż w jakiejś Brazylii, czy na "innych Karaibach". No żeby przynajmniej wypad na narty. Złośliwi twierdzą nawet, że robię unik przed świętowanymi niegdyś intensywnie imieninami Zdzisława (już nie to zdrowie) i Andrzeja. W tym drugim przypadku doszukują się u mnie nawet korzeni irlandzkich. Nic bardziej mylnego. Uprzejmie "donoszę", że pogłoski te są zdecydowanie przesadzone. Pragnę nadmienić, że imieniny Zdzisława potrafią być szczególnie destrukcyjne i mogą skończyć się 9 grudnia, jako że po drodze jest jeszcze Barbara i Wiesław.

Prawdziwą przyczyną jest zamiłowanie do systemów i technik komputerowych klasy CAHM: Computer Aided Holiday Management. W tym roku to nawet dokładniej mówiąc AAHM. Żeby nie przeżyć szoku odstawienia (nadmiaru zajęć) planuję podczas urlopu nie tylko zainicjować z obczyzny zapowiedzianą wyżej serię "Sztukmistrz z Olsztyna". Zamierzam wykonać także nieco badań z dziedziny szeroko rozumianego CAD. Mam w szczególności duże szanse na sporą porcję Cloud Computing i obróbkę zbiorów Point Clouds. Pozwolę sobie umieścić na blogu jakąś wyrywkową dokumentację przeprowadzonych badań.

Piszę te słowa praktycznie siedząc na walizkach. Jako, że nie jest to zbyt wygodne, kończę, jeszcze raz zapraszając na mój blog w poszukiwaniu sztuczek, kruczków itp.
Andrzej Jaskulski (http://cadaj.blogspot.com/)

środa, 9 listopada 2011

AutoCAD 2012 - Standardy CAD (4). Wsadowy kontroler standardów

Zapraszam na czwarty (ostatni) odcinek poświecony standardom CAD i narzędziom ich automatycznego ujednolicania.
W tej prezentacji omawiam szczegółowo proces tzw. wsadowej kontroli standardów za pomocą zewnętrznego programu DwgCheckStandards.exe. Wsadowy kontroler standardów umożliwia szybką i elastyczną jednoczesną analizę niezgodności występujących w dowolnej liczbie plików DWG, także w powiązanych z nimi odnośnikach zewnętrznych. Tworzy raport w formacie XML lub HTM. Nie jest narzędziem przywracania zgodności ze standardami.

Zdolność analizy odstępstw od standardów jest jedną z najważniejszych umiejętności pracownika biura projektów zmuszonego do kooperacji z innymi biurami, a zwłaszcza z dużą liczbą tzw. niezależnych "branżystów".
O standardach w architekturze pisał niedawno Maciej Kujawski: (http://panrevit.blogspot.com/2011/07/cad-standard.html)

W celu uruchomienia prezentacji (około 8 minut) w serwisie YouTube należy kliknąć rysunek.
W celu uzyskania najlepszej jakości odtwarzania należy kliknąć na rysunku przycisk z logo YouTube ("Obejrzyj w witrynie YouTube.com"), a następnie ustawić rozdzielczość 720p (HD) i tryb pełnoekranowy.
Pozdrawiam,
Andrzej Jaskulski (http://cadaj.blogspot.com/)